REKLAMA

Prof. Ryszard Przybylski. Ostatni pustelnik

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 12:11
Do jego mieszkania pielgrzymowali studenci i pasjonaci literatury z całej Polski, aby spotkać się z Mistrzem, z "Abbą Ryszardem", jak nazwał go kiedyś Tadeusz Różewicz. Wybitny literaturoznawca i eseista zmarł 10 maja w Warszawie.
Audio
  • Elżbieta Czerwińska opowiada o twórczości prof. Ryszarda Przybylskiego (Poranek Dwójki)
  • Prof. Ryszarda Przybylskiego wspominają prof. Włodzimierz Bolecki i Adam Pomorski (Poranek Dwójki)
Prof. Ryszard Przybylski, eseista, historyk literatury polskiej i rosyjskiej, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk zmarł w wieku 88 lat (zdj. ilustracyjne)
Prof. Ryszard Przybylski, eseista, historyk literatury polskiej i rosyjskiej, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk zmarł w wieku 88 lat (zdj. ilustracyjne)Foto: Tnarik Innael/flickr/CC BY 2.0

Jedną z pielgrzymujących była młoda Elżbieta Czerwińska, dziś szefowa wydawnictwa Sic!, która w Dwójce opowiadała o "wielkiej twórczości humanistycznej" prof. Ryszarda Przybylskiego, jego "namyśle nad tradycją i współczesnością, który ogarnia te rejestry kultury europejskiej i polskiej, które w zasadzie są poza zasięgiem rozważań współczesnych na ten temat".

Wydawczyni mówiła także o tym, że nie tylko pisanie "Abby Ryszarda" było ważne, lecz także jego mówienie (a rozmawiał głęboko zarówno z Nadieżdą Mandelsztam, jak i młodzieżą nawiedzającą jego pustelnię), oraz wskazywała, których wielkich polskich poetów - u początku ich drogi twórczej - odkrył prof. Ryszard Przybylski.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Elżbieta Czerwińska (współzałożycielka i szefowa wydawnictwa Sic!)

Data emisji: 11.05.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc