Kimmo Pohjonen i fińscy zapaśnicy walczący przy akordeonie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 15:00
- Gdy usłyszałem o tradycji akompaniowania na akordeonach do zawodów zapaśniczych, pomyślałem, że chcę tego doświadczyć - opowiadał w Dwójce Kimmo Pohjonen o swoim niecodziennym muzycznym przedsięwzięciu.
Audio
  • Kimmo Pohjonen i fińscy zapaśnicy walczący przy akordeonie (Poranek Dwójki)
Kimmo Pohjonen na scenie
Kimmo Pohjonen na scenieFoto: Egidio Santos/materiały prasowe

Twórczość Kimmo Pohjonena, gwiazdy tegorocznego festiwalu "Dźwięki Północy", opiera się na wszelkich formach muzyki akordeonowej, obejmujących m.in. folk, muzykę taneczną, klasyczną, eksperymentalną, teatralną i rockową. W "Poranku Dwójki" artysta mówił m.in. o swojej najnowszej płycie "Skin" ("znacznie częściej niż wcześniej wykorzystuję sampler") czy o podróżach ("w Argentynie uświadomiłem sobie, że najlepiej grać na instrumentach, które się zna najlepiej").

Ciekawym wątkiem rozmowy była opowieść o projekcie, który wskrzeszał fińską tradycję akompaniowania na akordeonie… zapaśnikom. - To był mój najbardziej wymagający fizycznie występ w całej mojej karierze - przyznał muzyk.

***

Przygotował: Mateusz Dobrowolski

Gość: Kimmo Pohjonen (akordeonista)

Data emisji: 23.07.2016

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp

Czytaj także

Atom Accordion Quintet. Klasyka, folk i jazz

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 15:04
Dwójka poleca album nagrany wspólnie przez Atom String Quartet i akordeonistę Rafała Grząkę, który był inicjatorem płyty.
rozwiń zwiń