Szymczewska o "Modern Soul": to płyta z zazdrości

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 08:00
- Pozazdrościłam jazzmanom ich najbardziej autorskich dokonań i sytuacji, w których albumy zaczynają od zera - tłumaczyła genezę swojego najnowszego krążka skrzypaczka Agata Szymczewska.
Audio
  • Agata Szymczewska o płycie "Modern Soul" (Poranek Dwójki)
Agata Szymczewska
Agata SzymczewskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

zobacz więcej
POR Agata Szymczewska J Maksymiuk koncert lutos-  28.jpg
Występ Agaty Szymczewskiej w audycji "Five o'clock"

Album "Modern Soul" zawiera cztery sonaty napisane w latach 2013-2015 specjalnie dla Agaty Szymczewskiej i współpracujących z nią muzyków. Współczesne kompozycje artystka postanowiła wykonać na XVII-wiecznych skrzypcach Stradivariusa: - Geniusz tego wspaniałego lutnika polegał na tym, że stworzył instrument o wielu twarzach. Jego skrzypce potrafiły się dopasować i wtedy kiedy była nam potrzebna ciepła i melodyjna kantylena, ale też tam, gdzie trzeba było uzyskać dźwięk nieco brzydki dla ucha - zachwalała skrzypaczka.

Agata Szymczewska po nagraniu płyty musiała zwrócić skrzypce Stradivariusa, użyczone jej w 2006 roku przez niemiecką fundację z Hamburga. Z pomocą w uzyskaniu nowego instrumentu polskiej solistce przyszła Anne-Sophie Mutter. Legendarna niemiecka skrzypaczka umożliwiła jej grę na zabytkowym instrumencie Nicolò Gagliano. - Gra mi się na tych skrzypcach lepiej niż na Stradivariusie - podkreślała artystka.

Agata Szymczewska jest laureatką I nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w 2006 roku. W audycji skrzypaczka mówiła o swoich oczekiwaniach w związku ze zbliżająca się kolejną odsłoną tych zawodów.

***

Rozmawiał: Marcin Pesta

Goście: Agata Szymczewska (skrzypaczka)

Data emisji: 20.09.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

bch/mg

 

Czytaj także

Freszel o makabrycznie trudnym dziele Ligetiego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 11:56
- W końcówce tego utworu równie dobrze mogłabym zrobić 100 pompek z rzędu - mówiła w Dwójce o utworze "Mysteries of the Macabre" Joanna Freszel. Dzieło zabrzmiało na inauguracji festiwalu Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń