Kapuściński poeta. "Bez tego nie byłoby reportaży"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 10:00
- Lubię te wiersze, są bardzo dobre, to delikatna, współczująca liryka. Uważam, że wciąż są niedoceniane - mówił Jarosław Mikołajewski o tej mniej znanej dziedzinie twórczości znakomitego reportażysty.
Audio
  • Z Jarosławem Mikołajewskim o twórczości Ryszarda Kapuścińskiego rozmawia Piotr Kędziorek (Poranek Dwójki)

- Kapuściński podkreślał, że poezja jest dla niego laboratorium językowym, że odświeża ona język, pokazuje, jak można go podejść od niebywałej strony - opowiadał gość Dwójki. - Twierdził, że gdyby poezja nie dała mu rytmu do reportaży, nie napisałby ich.

Kontakt z poezją w przypadku Ryszarda Kapuścińskiego był jednak podwójny: jako twórcy, ale i jako namiętnego czytelnika. - Miał stół obok biurka wyłożony tomikami, miał swoich ulubionych poetów – wyliczał Jarosław Mikołajewski, zdradzając, że wśród tych cenionych autorów byli i ci mało znani.

W rozmowie z Jarosławem Mikołajewskim m.in. opowieść o tym, jak ceniony reportażysta dopiero po sukcesie we Włoszech przekonał się, że mógłby wydać w Polsce kolejny tomik wierszy. Gość Dwójki mówił również, czego dziś mógłby nas nauczyć Ryszard Kapuściński - choćby w stosunku do kryzysu uchodźczego.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Jarosław Mikołajewski (poeta, eseista)

Data emisji: 19.01.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

jp/bch


Czytaj także

Dziesięć lat bez Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 18:00
O wydarzeniach związanych z obchodami 10. rocznicy śmierci wybitnego reportażysty, publicysty, poety i fotografa mówiły Bożena Dudko z Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot i Anna Rucińska z Wydawnictwa Czytelnik
rozwiń zwiń