Mitologia i skład powietrza. Czym przyciąga dziś Zakopane?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 08:00
- Na pytanie o fenomen Zakopanego odpowiedzi mogą być dwie: popularna i pogłębiona - podkreślał Maciej Pinkwart, historyk Zakopanego, opowiadając o specyfice tego najsłynniejszego miasta pod Tatrami.
Audio
  • Z Maciejem Pinkwartem rozmawia Piotr Kędziorek (Poranek Dwójki)

Odpowiedź popularna, mówił gość Dwójki, wiąże się oczywiście z górami. Obok walorów turystycznych chodzi tu jednak i o inny, "mityczny" aspekt . - Tatry są symbolem, czego ludzie przyjeżdzający dziś do Zakopanego być może nawet sobie nie uświadamiają - przypominał Maciej Pinkwart o znaczeniu Tatr w polskiej kulturze.

- Z drugiej strony miasto to spełniało na przestrzeni dwóch wieków wiele różnych funkcji - mówił badacz o zakopiańskim przemyśle, nauce, życiu sportowym czy o turystyce. - Witkacy pisał, że w tutejszym powietrzu unosi się subtelny narkotyk, który powoduje w ludziach dość trwałe zmiany…

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Maciej Pinkwart (pisarz, dokumentalista, autor m.in. książki "Zakopane Henryka Sienkiewicza", długoletni kustosz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma", organizator życia muzycznego w Zakopanem)

Data emisji: 6.02.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/bch


Czytaj także

Zakopiańczycy. Zimowa stolica Polski z innej strony

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 17:53
Bohaterami "Opowieści po zmroku" byli Kuba Szpilka, Maciej Krupa i Piotr Mazik z fundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości".
rozwiń zwiń