REKLAMA

Kto w Polsce słucha muzyki ludowej? "Mieszkańcy dużych miast"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 10:00
W "Poranku Dwójki" omówiliśmy wyniki badań dotyczących słuchalności przez Polaków muzyki klastycznej i ludowej. Jak się okazuje, jest sporo zaskoczeń.
Audio
  • Wokół wyników badań dotyczących słuchalności przez Polaków muzyki klastycznej i ludowej (Poranek Dwójki)

- Spośród osób, które nigdy w ostatnim roku nie słuchały na żywo muzyki ludowej, dominują mieszkańcy wsi - zwracał uwagę Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. - Z drugiej strony badania wskazują, ze w dużych miastach, powyżej 500 tys. mieszkańców, muzyka tradycyjna była słuchana przez 8 procent ludzi. To bardzo dużo – oceniał gość Dwójki.

Jakie można wysnuć wnioski z tych wyników w kontekście utrzymania, czy rozwoju, muzyki tradycyjnej, skoro na wsi, "u źródeł tej muzyki nie słuchają"? Co badania mówią o słuchalności wśród Polaków muzyki klasycznej? I jak w ogóle prowadzi się tego typu pomiary, jeśli wielu respondentów może pomylić "muzykę ludową" z "muzyką folkową" w jej popowej odsłonie?

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: Andrzej Kosowski (dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca), Ilona Kawalec (Centrum Badania Opinii Społecznej)

Data emisji: 9.02.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mz

Czytaj także

Gust muzyczny to kwestia wychowania, nie genów

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 13:40
To, jakie dźwięki i muzykę lubimy, w dużym stopniu zależy od wychowania i osobistych doświadczeń. Mniej istotne są cechy wrodzone. Na łamach tygodnika „Nature” piszą o tym naukowcy, którzy badali zjawisko dysonansu i konsonansu - czyli zgodnego współbrzmienia dźwięków.
rozwiń zwiń