Kafka nad Wisłą, czyli syreny Michała Pepola

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 11:00
– To koncert, ale też trochę film, opowieść z odrobiną teatru i performance'u. To taka hybryda jak syrena – mówił wiolonczelista Royal String Quartet o wydarzeniu organizowanym 8 i 9 czerwca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Audio
  • Kafka nad Wisłą, czyli syreny Michała Pepola (Poranek Dwójki)

Koncert, na którym Michał Pepol wystąpi wraz z aktorką Magdaleną Cielecką, nawiązuje do pokazywanej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej wystawy "Syrena herbem twym zwodnicza" oraz noweli Franza Kafki "Milczenie syren". – Tym krótkim utworem zainspirował się Tomasz Sikorski, który napisał kompozycję na wiolonczelę pod tym samym tytułem. Pół roku temu zaproponowano mi, żebym w MSN zbudował coś wokół tego dzieła – opowiadał muzyk.

W Dwójce rozmawialiśmy o tym koncercie, jego hybrydyczności i "wielostyliczności", a także o rozmaitych syrenich kontekstach, sięgających z jednej strony antycznej Grecji, z drugiej zaś... twórczości Jimiego Hendrixa.

W audycji słuchaliśmy także rozmowy z Magdaleną Cielecką.

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Michał Pepol (wiolonczelista), Magdalena Cielecka (aktorka)

Data emisji: 7.06.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki.

mc/jp


Czytaj także

Michał Pepol i jego "Dźwięk odnaleziony"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 21:00
O projekcie, którego premiera odbędzie się w warszawskim Nowym Teatrze, opowiadał w Dwójce wiolonczelista oraz współpracujący z nim Paweł Bownik.
rozwiń zwiń