Jan Ołdakowski poleca spacery po Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 09:00
- Zachęcam, by wziąć ten album ze sobą i ruszyć przez stolicę szlakiem Karola Pęcherskiego - o swoich fascynacjach (nie tylko kulturalnych) opowiadał w Dwójce dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Jan Ołdakowski poleca spacery na Wisłą w Warszawie (Poranek Dwójki)
  • Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, poleca płytę Moniki Borzym "Jestem przestrzeń" (Poranek Dwójki)
  • Jan Ołdakowski poleca album "Czekając na odbudowę" (Poranek Dwójki)
  • Jan Ołdakowski o książce Krzysztofa Piskorskiego "Czterdzieści i cztery" (Poranek Dwójki)
  • Jan Ołdakowski poleca wycieczkę na Wawel (Poranek Dwójki)
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan OłdakowskiFoto: PAP/Jacek Turczyk

Jan Ołdakowski mówił m.in. o albumie "Czekając na odbudowę" ze zdjęciami Karola Pęcherskiego. - To fotograf, który w latach 1945-47 fotografował wstrząsające ruiny znanych warszawskich budynków, żeby Biuro Odbudowy Stolicy mogło je odbudować. Z tych zdjęć zostały ułożone w albumie ścieżki, które można wykorzystać jako inspirację do wędrówki, podczas której można porównać Warszawę powojenną i obecną.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zachęcał także do spacerów wzdłuż warszawskiego odcinka Wisły. - Jestem pod ogromnym wrażeniem, tego, jak się on zmienił w ostatnich latach. Przez dziesięciolecia Warszawa była odwrócona tyłem do rzeki, ale ludzi sami, wbrew planom miejskich włodarzy, wybrali Wisłę jako centralne miejsce stolicy.

Jan Ołdakowski polecał także płytę Moniki Borzym, książkę Krzysztofa Piskorskiego "Czterdzieści i cztery" oraz wyprawę na Wawel.

***

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 31.07-4.08.2017

Godz. emisji: 8.50

bch

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w filmie i książce

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 17:00
- Ten film był przełomem w postrzeganiu powstania, łączyło się to z decyzją dotyczącą pokolorowania obrazu - mówił w Dwójce Marcin Ciszewski, historyk, autor książki "Wędrówka po walczącym mieście".
rozwiń zwiń