Powstanie Warszawskie w filmie i książce

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 17:00
- Ten film był przełomem w postrzeganiu powstania, łączyło się to z decyzją dotyczącą pokolorowania obrazu - mówił w Dwójce Marcin Ciszewski, historyk, autor książki "Wędrówka po walczącym mieście".
Audio
  • Powstanie Warszawskie w filmie i książce (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Fragment okładki książki Marcina Ciszewskiego Powstanie Warszawskie, Wędrówka po walczącym mieście
Fragment okładki książki Marcina Ciszewskiego "Powstanie Warszawskie, Wędrówka po walczącym mieście"Foto: materiały prasowe

Marcin Ciszewski napisał książkę inspirowaną głośnym filmem "Powstanie Warszawskie", zbudowanym z fragmentów kronik powstańczych, ułożonych w fabularną całość. - Dzięki wyostrzeniu obrazu, nałożeniu koloru na dokumentalne kadry i wprowadzeniu narracji obraz powstania przybliżył się nam i zaczął oddziaływać w sposób niezwykle intensywny - opowiadał gość "Klubu Ciekawych Wszystkiego".

Autor zdradzał, że długo szukał pomysłu na literackie przełożenie filmu, by czytelnik nie dostawał tylko opisu tego, co widział w dziele wyprodukowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. - Tam historię opowiadał operator powstańczej kamery. Ja postanowiłem spoglądać mu przez ramię...

W audycji rozmawialiśmy też z łączniczką w czasie powstania Barbarą Scheiner i Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego.

serwis specjalny
powstanie warszawskie 1200.jpg
Powstanie Warszawskie 1944

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Barbara Scheiner (łączniczka w Postaniu Warszawskim) i Jan Ołdakowski, (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego), Marcin Ciszewski (historyk, pisarz)

Data emisji: 30.07.2016

Godzina emisji: 16.00

bch
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skrytka z ulicy Polnej - powstańcza tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 17:50
W "Poranku Dwójki" powróciliśmy do przeszłości, a to w związku z niedawnym odkryciem na ulicy Polnej w Warszawie.
rozwiń zwiń