"Myśląc ojczyzna". "To nie tylko historia w pigułce"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 11:30
- Utwór ten był wyzwaniem, z którego nie mogłem zrezygnować. Praca nad kantatą stała się szansą na wejście w sferę dialogu z historią w tak ważnym momencie, jakim była zeszłoroczna rocznica 1050-lecia chrztu Polski – powiedział kompozytor Włodek Pawlik.
Audio
  • Rozmowa z Włodkiem Pawlikiem, autorem kantaty "Myśląc ojczyzna" (Poranek Dwójki)

Goszczący w Dwójce twórca opowiadał o utworze, którego będzie można posłuchać 23 września podczas koncertu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

- Kantata opowiada historię Polski w pigułce. Najpierw słuchamy części orkiestrowo-chóralnej, która przedstawia okres od prapoczątków powstania Polski po chrzest Polski. Kompozycja ta to jednak nie tylko symfonika i chóry, ale także soliści. Drugi utwór, który jest dialogiem między Mieszkiem I a Dobrawą napisałem w konwencji jazzowej ballady. Dwójka wokalistów śpiewa w swingowym rytmie o momencie, w którym przechodzą ze sfery pogańskich wierzeń w świat, którego jeszcze nie znali - dodał Włodek Pawlik.

W nagraniu audycji posłuchamy również o szczegółach pracy kompozytora nad kantatą, a także dowiemy się, jaki utwór wieńczy jego dzieło.

***

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: Włodek Pawlik (kompozytor)

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/mc

Czytaj także

Tansy Davies: chciałam na nowo zdefiniować waltornię

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 13:13
- Korzenie tego instrumentu leżą głęboko w tradycji romantycznej, a ja musiałam trochę z tym zawalczyć - mówiła o swoim utworze przeznaczonym na cztery waltornie angielska kompozytorka. Dzieło zabrzmiało podczas koncertu inagurującego 60. festiwal Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kreidler: powinno się zaniechać tradycji aplauzu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 14:05
- Reakcje w trakcie koncertu są zawsze przedwczesne. Człowiek nie może wiedzieć, co sądzi dziesięć sekund po ostatnich dźwiękach kompozycji - mówił w Dwójce kompozytor i performer Johannes Kreidler. Jego utwór zabrzmiał na tegorocznym festiwalu Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń