Co łączy Rudnika z Madonną? Opowieści dla dzieci i dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 10:00
- Muzyka współczesna jest tu pewnym pretekstem do tego, by opowiadać, jak można słuchać i co można robić w ogóle z dźwiękami - mówił w Dwójce Michał Mendyk, współautor książki familijnej pt. "M.u.z.y.k.a.".
Audio
  • Michał Mendyk o książce "M.u.z.y.k.a." (Poranek Dwójki)

Wydana przez wydawnictwo Dwie Siostry książka, to opowieść złożona z 44 bogato ilustrowanych rozdziałów, które stanowią wprowadzenie w świat muzyki współczesnej, ale nie tylko. - Mamy duży rozdział o tym, co to jest dźwięk, jak powstaje, kim jest muzyk, ale też, jak zrobiona jest muzyka - mówił w Dwójce Michał Mendyk. Gość "Poranka Dwójki" podkreślił, że choć tematy te mogą wydawać melomanom banalne i podstawowe, to i oni znajdą w "M.u.z.y.c.e." coś dla siebie. - Sięgamy po treści mało znane w polskim obiegu, piszemy o kultowej w Wielkiej Brytanii najgorszej orkiestrze świata, ale też o eksperymentach z wypowiedziami Johna Lennona, które wykorzystano w reklamie laptopa.

Michał Mendyk dodał, że książka pozwala znaleźć wątki wspólne między twórcami takimi, jak Eugeniusz Rudnik, Karlheinz Stockhausen, a także The Beatles i Madonna. Mówił też o zaskakujących reakcjach dzieci na muzykę współczesną i konieczności wyjaśniania im pojęć, które jeszcze kilkanaście lat były dla najmłodszych oczywiste. W audycji rozszyfrowaliśmy także skrót "M.u.z.y.k.a.".

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Michał Mendyk (muzykolog)

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

xmateriały prasowe wydaniwctwa Dwie Siostry

bch


Czytaj także

"Taśmociął" – opowieść o Eugeniuszu Rudniku

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:00
W pierwszą rocznicę śmierci Eugeniusza Rudnika zapraszamy do wysłuchania na reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze poświęconego pionierowi muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cortini, Washington, Emiter. Słuchamy jesiennych premier

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 14:17
W "Nokturnie" słuchaliśmy najważniejszych płyt, które ukazały się w październiku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamerton, Pitagoras i fale dźwiękowe

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 12:00
Gościem audycji była Sylwia Nadgrodkiewicz, artystka i muzykoterapuetka grająca na 80 kamertonach, za pomocą których uruchamia około 100 częstotliwości dźwiękowych fal.
rozwiń zwiń