Wojciech Chmielewski poleca biografię Salingera

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 09:00
- Autor książki "J.D. Salinger. Biografia" w bardzo inteligenty sposób sugeruje przyczyny milczenia po 1965 r. jednego z nabardziej znanych amerykańskich pisarzy ubiegłego wieku - mówił w ramach cyklu rekomendacji "Poranka Dwójki" Wojciech Chmielewski, prozaik i krytyk literacki.
Audio
  • Wojciech Chmielewski o biografii J.D. Salingera (Poranek Dwójki)
  • Wojciech Chmielewski poleca książkę Wellsa Towera "Ruiny i zgliszcza" (Poranek Dwójki)
  • Wojciech Chmielewski poleca książkę "Uczta głupców" Henryka Skwarczyńskiego (Poranek Dwójki)
  • Wojciech Chmielewski poleca 2. tom dziennika Sándora Máraiego (Poranek Dwójki)
  • Wojciech Chmielewski poleca album "The epic" Kamasi Washingtona (Poranek Dwójki)
Okładka książki J.D. Salinger. Biografia Kennetha Slawenskiego
Okładka książki "J.D. Salinger. Biografia" Kennetha SlawenskiegoFoto: materiały prom.

Wojciech Chmielewski1200.jpg
Wojciech Chmielewski: najciekawsze historie kryją się obok nas

Zachęcając do lektury książki Kennetha Slawenskiego, Wojciech Chmielewski przypomniał, że w 1965 r. J.D. Salinger opublikował w "New Yorkerze" opowiadanie "Hapworth 16, 1924". Zostało ono bardzo chłodno przyjęte przez czytelników i od tego momentu aż do swojej śmierci w 2010 r.  autor słynnej powieści "Buszujący w zbożu" niczego już nie wydał. Starannie unikał również dziennikarzy, a swoim biografom, którzy starali się przeniknąć do swego życia prywatnego wytaczał procesy.

- Teraz pojawia się pytanie, czy było to powodowane jakąś zadrażnioną dumą, czy może jakąś świadomością, że już powiedział wszystko w literaturze. A podobno, jak też pisze o tym Kenneth Slawenski, J.D. Salinger pisał codziennie aż do końca życia. Myślę, że po lekturze tej biografii każdy z nas może odpowiedzieć sobie na te pytanie, dlaczego niczego nie publikował - stwierdził gość Dwójki.

Jakie jeszcze inne mało znane fakty z życia J.D. Salingera zdradza autor jego biografii? O tym w nagraniu audycji. Wojciech Chmielewski polecał również m.in. książkę "Ruiny i zgliszcza" Wellsa Towera, ale także album "The Epic" Kamasiego Washingtona.

***

Gość: Wojciech Chmielewski (prozaik i krytyk literacki)

Data emisji: 19-23.02.2018

Godzina emisji: 8.00

Materiały został wyemitowane w audycji "Poranek Dwójki".

pg/mz

Czytaj także

Varga: Świetlicki przypomina o powinności artysty

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 14:00
- On jest twórcą bezkompromisowym, nieprzymilającym się, świadomie przyjmującym klęski związane z jego wyborami - Krzysztof Varga zachwalał w Dwójce wywiad rzekę z Marcinem Świetlickim wydany w tomie "Nieprzysiadalność".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Szajkowski: "Mitologia Słowian" powinna być lekturą w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 09:27
- W latach 80. pojawiła się wspaniała seria poświęcona mitologiom świata. Wśród niezwykłych pozycji odwołujących się do mitologii hetyckiej Anatolii, starożytnego Egiptu, Grecji, Italii, Japonii, Mezopotamii, mitologii Celtów, Ameryki prekolumbijskiej, mitologii indyjskiej czy wreszcie Czarnej Afryki mamy prawdziwy diament - mówi o "Mitologii Słowian" Maciej Szajkowski.
rozwiń zwiń