Marek Bieńczyk: blues to jest wszystko

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 17:35
- Puściłem sobie kawałek duetu Mighty Mo Rodgers & Baba Sissoko i zacząłem tańczyć. Muszę przyznać, że nie zdarza mi się to zbyt często. Nogi same się rwą do przytupywania- powiedział pisarz, rekomendując muzykę amerykańskiego zespołu. 
Audio
  • Marek Bieńczyk poleca "Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego" Edwarda Gibbona (Poranek Dwójki)
  • Marek Bieńczyk poleca m.in. książkę "Zapiski z domu wariatów" Christine Lavant (Poranek Dwójki)
  • Marek Bieńczyk poleca płytę "Griot Blues" Mighty Mo Rodgers & Baba Sissoko (Poranek Dwójki)
  • Marek Bieńczyk poleca tomik poezji Jerzego Jarniewicza pt. "Puste noce" (Poranek Dwójki)
  • Marek Bieńczyk poleca malarstwo Wayne'a Thiebauda (Poranek Dwójki)
Marek Bieńczyk
Marek BieńczykFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Namawiam do posłuchania i zatańczenia, najlepiej w tej samej chwili - powiedział Marek Bieńczyk, gorąco zachęcając słuchaczy do odsłuchania najnowszych nagrań duetu. - Jest to efekt współpracy między amerykańskim bluesowym pianistą oraz balijskim muzykiem i specjalistą od nietypowych instrumentów muzycznych. 

Pisarz cytował również malarza Wayne'a Thiebauda: "Przyjemność odgrywa wielką rolę w moim życiu i moje życie było przyjemne. Miałem bardzo dużo szczęścia. Byłoby z mojej strony jakąś niedorzecznością, gdybym miał malować rzeczy bardzo smutne i wyjątkowo poważne, ale kiedy to mówię, świat sztuki uważa że ja nie jestem artystą." Wayne Thiebaud specjalizował się w malowaniu ciastek - opowiadał w naszej audycji pisarz. - Czuję się lepiej, jak to oglądam - dodał gość "Poranka Dwójki", polecając słuchaczom zapoznanie się z twórczością tego malarza. Amatorów miejskich krajobrazów odesłał do San Francisco Museum of Modern Art, gdzie można podziwiać surrealistyczne przedstawienia miast, autorstwa tego artysty. 

Jakie pozycje poleca jeszcze słuchaczom Marek Bieńczyk? Jaką książkę uważa za szalenie niebezpieczną? Jaki wiersz tak bardzo podoba się artyście, że nie może "odpędzić się od ochoty" przeczytania go na antenie? Zapraszamy do odsłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: Marek Bieńczyk

Data emisji: 8-12.01.2017

Godzina emisji: 8.10

jcz/mz


Czytaj także

Leszek Możdżer: emocje też mają częstotliwość

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 11:30
Gościem "Poranka Dwójki" był wybitny pianista i kompozytor, który opowiadał o swoim stosunku do świata, muzyki i emocji, oraz zdradził kulisy powstawania swoich najnowszych kompozycji. 
rozwiń zwiń