Demokratyczny utwór Terry’ego Rileya na 81. urodziny Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 11:00
- W tej kompozycji każdy wykonawca jest równy. Nie ma tu typowej dla muzyki sytuacji, w której twórca wyznacza zadania dla każdego instrumentu. Tu nie ma ani dyrygenta, ani solisty, ani akompaniamentu – podkreślił Hubert Zemler, opowiadając o kompozycji Terry’ego Rileya "In C". 
Audio
  • Hubert Zemler i Wacław Zimpel opowiadają o koncercie z okazji 81. urodzin Dwójki (Poranek Dwójki)

Hubert Zemler ,fot.Tomek Kulbowski DDK Węglin 1200.jpg
Mazowiecki Terry Riley na 81. urodziny Dwójki!

Goszczący w Dwójce perkustista mówił o utworze, który zostanie wykonany 1 marca z okazji 81. urodzin Dwójki. Koncert odbędzie się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

- To utwór demokratyczny. W partyturze nie ma dokładnie określonej grupy instrumentów, nie ma również sprecyzowanej liczby wykonawców. Co prawda są zalecenia, że zaangażowanych w utwór powinno być około 35 muzyków, ale słyszałem też nagrania, w których bierze udział nawet 100 osób – powiedział Hubert Zemler.

W Dwójce gościliśmy również klarnecistę Wacława Zimpla, który opowiadał o transie, jaki charakteryzuje kompozycję Terry’ego Rileya. - Materiał nutowy jest banalnie prosty. Jego magia polega na tym, że muzycy słuchają siebie nawzajem i zanurzają się w transowym dźwięku – powiedział.

W nagraniu także o różnych wykonaniach Terry’ego Rileya "In C". 

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Hubert Zemler (perkusista), Wacław Zimpel (klarnecista)

Data emisji: 27.02.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

mz/jp

Zobacz więcej na temat: koncert Paweł Siwek
Czytaj także

Renate Jett. Kawałek Austrii na polskiej scenie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 22:00
W "Spotkaniach po zmroku" rozmawialiśmy z austriacką aktorką i piosenkarką, znaną w Polsce przede wszystkim dzięki Krzysztofowi Warlikowskiemu.
rozwiń zwiń