Odnowione Muzeum Czartoryskich. "Nowoczesne i tradycyjne jednocześnie"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 11:57
- Musimy dostosować Pałac Czartoryskich do potrzeb nowoczesnego widza, ale i pamiętać o dziedzictwie tego miejsca - mówił w Dwójce dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej o remoncie Muzeum Książąt Czartoryskich.
Audio
  • Rozmowa z Andrzejem Betlejem, dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie (Poranek Dwójki)
Dama z gronostajem Leonarda da Vinci w Muzeum Narodowym w Krakowie, maj 2017. Najsłynniejszy obraz z kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich znajdzie się w odnowionym Muzeum Książąt Czartoryskich.
"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci w Muzeum Narodowym w Krakowie, maj 2017. Najsłynniejszy obraz z kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich znajdzie się w odnowionym Muzeum Książąt Czartoryskich.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

wawel_shutterstock_1200.jpg
"Bez społecznej świadomości ochrona zabytków będzie nieskuteczna

29 grudnia 2016 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przejęło kolekcję Fundacji Książąt Czartoryskich. Na mocy podpisanej umowy wszystkie zbiory (a wśród nich takie arcydzieła jak "Dama z gronostajem" da Vinci czy "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta) wraz z nieruchomościami stały się własnością Skarbu Państwa.

Wokół tej transakcji narosło w ostatnim czasie wiele kontrowersji. Nie będą one miały, podkreślał w Dwójce dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej, żadnego wpływu na prace remontowe Muzeum Książąt Czartoryskich. - Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że mamy tu do czynienia z dwiema inwestycjami: Pałacem Książąt Czartoryskich, gdzie zasadnicza część kolekcji będzie eksponowana, oraz Arsenałem - mówił gość "Poranka Dwójki".

Jakie środki finansowe zostały zagwarantowane na remonty tych dwóch obiektów? Jak będzie zaaranżowane Muzeum Czartoryskich ("nowoczesne i tradycyjne jednocześnie") oraz na kiedy zaplanowano jego ponowne otwarcie? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Prowadzi: Justyna Nowicka

Gość: Andrzej Betlej (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 1.05.2018

Godzina emisji: 9.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mg

Czytaj także

Bartosz Skaldawski: dziedzictwa raz utraconego nigdy nie odzyskamy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 11:47
- Dla zabytków kluczową wartością jest autentyzm. Zniszczonego zabytku nie da się odtworzyć. Możemy jedynie postawić budowlę, która tylko będzie udawać zabytek i dlatego musimy dbać o zachowanie tego, co jeszcze mamy – mówił gość Dwójki, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
rozwiń zwiń