Polskie Radio
Section05
Justyna Nowicka

Cricoteka. Kostium teatralny jako autonomiczne dzieło sztuki

- W połowie lat 80. Tadeusz Kantor zdecydował, że stworzy kolekcję dzieł, które chciałby, żeby zostały dla przyszłych pokoleń. Stworzył kolekcję obiektów, ale - co ważne - od razu włączył do niej kilka kostiumów - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Zarzecka, dyrektorka Cricoteki, gdzie od czwartku (7.07) oglądać będzie można wystawę "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kantor Kraków wystawa TEATR Dwójka Justyna Nowicka

"Obraz Matejki ugruntował legendę dzwonu Zygmunt"

- To wyjątkowa rocznica, która dobrze uzupełnia to, co obecnie dzieje się na Wawelu. Wchodzimy na dziedziniec otoczony renesansowymi krużgankami, widzimy renesansowe dzieła Cranacha, renesansową zbroję Zygmunta Augusta i wszystkie arrasy króla. Wtem pojawia się dzieło, które co prawda renesansowe nie jest, ale upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń pod względem fundacji artystycznych - mówił Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Matejko Wawel Zamek Królewski Kraków Dwójka KULTURA Justyna Nowicka

Festiwal Misteria Paschalia. Muzyczna podróż poza granice Europy

- Programowanie festiwalu w czasach pandemii to niesamowite wyzwanie. Zastanawialiśmy się, czy nie zrobić formuły przejściowej i nie zaprosić wyłącznie lokalnych artystów. Stwierdziliśmy jednak, że czasy są tak niepewne, że nie będziemy rezygnować z linii programowej, którą realizujemy od 2017 r. i zgodnie z założeniem zrobić edycje iberyjską - mówiła Joanna Broniec z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Nowicka Misteria Paschalia Dwójka