Polskie Radio
Section05
Kolekcja Czartoryskich

Kolekcja książąt Czartoryskich. Perła w koronie MN w Krakowie

Kolekcja książąt Czartoryskich to ponad 80 tys. wyjątkowych obiektów. 29 grudnia minęło pięć lat, odkąd Skarb Państwa zakupił kolekcję. Dziś jest ona integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. A wszystko zaczęło się w 1801 r. w Puławach, dokąd trafiła kupiona przez księcia Adama J. Czartoryskiego "Dama z gronostajem".
Zobacz więcej na temat:  Kolekcja Czartoryskich Muzeum Narodowe w Krakowie SZTUKA

Kolekcja książąt Czartoryskich. "Frekwencja w muzeum jest niemal niepoliczalna"

- Tych, którzy odwiedzili Muzeum Książąt Czartoryskich tylko w tym roku, jest ponad 320 tys. osób. A pamiętamy, że jest to rok pandemiczny. Poza tym w muzeum obowiązują limity konserwatorskie, nie może być zbyt wielu zwiedzających naraz. Biorąc to pod uwagę, jest to jedno z najpopularniejszych muzeów w Polsce - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, którego oddziałem jest Muzeum Książąt Czartoryskich.
Zobacz więcej na temat:  Kolekcja Czartoryskich Muzeum Narodowe w Krakowie Dwójka KULTURA Jakub Kukla dzieła sztuki

"Ten zakup był sukcesem". Gliński o kolekcji Książąt Czartoryskich

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że biorąc pod uwagę znaczenie dzieł należących do kolekcji Książąt Czartoryskich oraz ich cenę, ten zakup był sukcesem. Przypomniał, że do zbioru należą między innymi dzieła Leonarda da Vinci i Rembrandta. Zaznaczył, że skarb państwa zakupił kolekcję za ułamek jej wartości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzeum Kolekcja Czartoryskich społeczeństwo

Dzieje rodu Czartoryskich i ich kolekcji dzieł sztuki

Czartoryscy to ród o znakomitym pochodzeniu, wywodzący się z wielkich książąt litewskich, od Giedymina i jego syna Olgierda. W XVIII w. sięgnęli po urzędy ministerialne, a w latach kolejnych ród zasłużył się dla edukacji i kultury polskiej. O tym, jak kształtowały się dzieje rodu Czartoryskich, mówili w Polskim Radiu 24 goście audycji Nos Kleopatry, historycy: prof. Zofia Zielińska i dr Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Kolekcja Czartoryskich Leonardo da Vinci Piotr Gliński

Jan Pietrzak: Polska powinna dbać o swoje skarby kultury

Jan Pietrzak powiedział, że kupno Kolekcji Czartoryskich przez Ministerstwo Kultury było najlepszym rozwiązaniem kwestii własności i prawa do dysponowania bezcennym zbiorem pamiątek narodowych. Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że oprócz słynnych dzieł sztuki w skład kupionego przez państwo zbioru wchodzą dokumenty mówiące o najważniejszych chwilach naszej historii. Zdaniem Jana Pietrzaka wszelkie głosy, kwestionujące decyzję o zakupie, są pozbawione sensu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Pietrzak Kolekcja Czartoryskich TYLKO U NAS