Polskie Radio
Section05
Kolekcja Czartoryskich

Dzieje rodu Czartoryskich i ich kolekcji dzieł sztuki

Czartoryscy to ród o znakomitym pochodzeniu, wywodzący się z wielkich książąt litewskich, od Giedymina i jego syna Olgierda. W XVIII w. sięgnęli po urzędy ministerialne, a w latach kolejnych ród zasłużył się dla edukacji i kultury polskiej. O tym, jak kształtowały się dzieje rodu Czartoryskich, mówili w Polskim Radiu 24 goście audycji Nos Kleopatry, historycy: prof. Zofia Zielińska i dr Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Kolekcja Czartoryskich Leonardo da Vinci Piotr Gliński

Jan Pietrzak: Polska powinna dbać o swoje skarby kultury

Jan Pietrzak powiedział, że kupno Kolekcji Czartoryskich przez Ministerstwo Kultury było najlepszym rozwiązaniem kwestii własności i prawa do dysponowania bezcennym zbiorem pamiątek narodowych. Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że oprócz słynnych dzieł sztuki w skład kupionego przez państwo zbioru wchodzą dokumenty mówiące o najważniejszych chwilach naszej historii. Zdaniem Jana Pietrzaka wszelkie głosy, kwestionujące decyzję o zakupie, są pozbawione sensu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Pietrzak Kolekcja Czartoryskich TYLKO U NAS

Nie tylko "Dama z gronostajem". Co zawiera kolekcja Czartoryskich?

Pod koniec grudnia 2016 roku Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego kupiło za 100 mln euro należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję dzieł sztuki, w tym "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Słynny obraz jest "twarzą" kolekcji, ale nie wolno zapominać, że cały zbiór liczy ponad 300 tys. obiektów, a do tego dochodzą jeszcze przejęte nieruchomości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SZTUKA KULTURA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kolekcja Czartoryskich