Co skrywa banalna codzienność? Beata Chomątowska poleca prozę McCullers

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 08:00
- Akcja książki "Serce to samotny myśliwy" Carson McCullers rozgrywa się południu USA, przed wybuchem II wojny, ale problemy są inne niż w Europie - opowiadała Beata Chomątowska o jednej z polecanych przez siebie książek.
Audio
  • Beata Chomątowska poleca książkę "Serce to samotny myśliwy" Carson McCullers (Poranek Dwójki)
  • Beata Chomątowska poleca opowiadania nowojorskie Henry'ego Jamesa (Poranek Dwójki)
  • Beata Chomątowska poleca wystawę prac Kojiego Kamojiego w Zachęcie (Poranek Dwójki)
  • Beata Chomątowska poleca wizytę w Instytucie Awangardy w Warszawie (Poranek Dwójki)
  • Beata Chomątowska poleca książkę Toma Dyckhoffa "Epoka spektaklu. Perypetie architektury i miasta XXI wieku" (Poranek Dwójki)
  • Beata Chomątowska poleca książkę "Śmiech w ciemności" Vladimira Nabokova (Poranek Dwójki)
Beata Chomątowska
Beata ChomątowskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Beata Chomątowska 1200.jpg
Beata Chomątowska i całkiem nowy Muranów

- Mamy tu bohaterów, którzy są w jakimś stopniu dziwni, niektórzy są wykolejeni, trochę są nieudacznikami, mają różne prozaiczne problemy. W tle jest walka o emancypację czarnoskórych obywateli, jak również zmagania jednego z bohaterów z nałogiem alkoholowym - przybliżała świat postaci książki McCullers pisarka.

Co istotne, losy tych bohaterów żyjących w małym amerykańskim miasteczku "splatają się ze sobą w dziwny sposób". - Na pozór jest to proza o banalności dnia codziennego, problemach zwykłych ludzi, ale jest to też cała masa prawdy o człowieku - podkreślała Beata Chomątowska. Jak dodała, historie McCullers przypominają "krótsze formy mistrza lakonicznych opowiadań Raymonda Carvera, w których na pozór nic się nie dzieje, ale które przejmują grozą i pokazują całokształt ludzkiej kondycji".

Wśród pozostałych rekomendacji Beaty Chomątowskiej znajdują się również: opowiadania nowojorskie Henry'ego Jamesa, wystawa prac Kojiego Kamojiego w Zachęcie, warszawski Instytut Awangardy czy książka Toma Dyckhoffa "Epoka spektaklu. Perypetie architektury i miasta XXI wieku".

***

Gość: Beata Chomątowska (pisarka, dziennikarka, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów)

Data emisji: 6-11.2018

Godzina emisji: 8.00

Materiały zostały opublikowane w audycji "Poranek Dwójki".  

jp/pg

Czytaj także

Maciej Obara: to ewidentny przykład raju na ziemi

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 14:51
- Delhi Jazz Festiwal to był ten pierwszy moment, kiedy pojawiłem się w Indiach i zobaczyłem magię, która mnie uwiodła i sprowadzała do tego kraju już wiele razy - mówił w Dwójce ceniony saksofonista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To wciąga". Anna Lubańska poleca kryminały Wojciecha Chmielarza

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 10:00
- Moim zdaniem cykl o kapitanie Mortce jest naprawdę bardzo miłym wakacyjnym oderwaniem się od codzienności - rekomendowała w "Poranku Dwójki" znakomita mezzosopranistka książki Wojciecha Chmielarza.
rozwiń zwiń