Muzyka polska bohaterem festiwalu "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 10:28
- Symbolicznie nazywa się to "od Chopina do Paderewskiego", ale tych naszych kompozytorów będzie bardzo dużo. Od Lessela, Elsnera począwszy, a kończąc na Pendereckim - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński o obecności muzyki polskiej na 14. Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Stanisław Leszczyński o 14. Festiwalu "Chopin i jego Europa" (Poranek Dwójki)

chije1200png.jpg
"Chopin i jego Europa" 2018 na antenie Dwójki

Ponad 50 koncertów przez ponad 3 tygodnie. "Niepodległa - od Chopina do Paderewskiego" to hasło 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa", który odbędzie w Warszawie w dniach 9-31 sierpnia.

Stanisław Leszczyński, dyrektor festiwalu, zwracał uwagę na znaczące jubileusze, które patronują wydarzeniu, przybliżał też bogaty festiwalowy program, w którym oczywiście znalazło się wiele dzieł Ignacego Jana Paderewskiego. - Mamy dużo koncertów z udziałem wybitnych interpretatorów jego muzyki - podkreślał, wskazując szczególnie na recital wokalny Christopha Prégardiena, wykonawcę m.in. 12 Pieśni Paderewskiego do słów Catulle Mendesa. Jak zauważył Stanisław Leszczyński, twórczość wielkiego Polaka jest wciąż niedoceniana. - W stosunku do angielskiego Elgara czy niektórych kompozytorów ze wschodu czy południa jest to zadziwiające - oceniał.

Szymon Nehring 1.JPG
Inauguracja Festiwalu Chopin i jego Europa. Transmisja

W rozmowie również o premierowych kompozycjach, które usłyszymy podczas festiwalu, a także o festiwalowych sensacjach. Jedną z nich będzie pierwsze koncertowe wykonanie "Halki" Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej i na instrumentach z epoki.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Stanisław Leszczyński (dyrektor festiwalu "Chopin i jego Europa")

Data emisji: 8.08.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"


NIEPODLEGŁA 1200x660.jpg
Serwis Polskiego Radia niepodlegla.polskieradio.pl

***

Konferencja prasowa dotycząca Festiwalu "Chopin i jego Europa" - spotkanie z udziałem organizatorów, partnerów i artystów - odbędzie się w środę 8 sierpnia br. o godz. 12.00 w Sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

jp/pg

Czytaj także

Jak brzmiał fortepian, na którym tworzył i koncertował Chopin?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 10:58
Pretekstem do audycji była prezentacja zrekonstruowanego fortepianu Buchholtza, jaka miała miejsce w sobotę 17 marca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
rozwiń zwiń