X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Brzoska: system binauralny realizuje nasze tęsknoty

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 11:06
- Tęsknota do budowania przestrzeni objawiała się od początku istnienia słuchowiska. Z większą siłą zabrzmiała w latach 70., kiedy to królował system kwadrofoniczny na cztery głośniki - mówił w Dwójce ceniony reżyser dźwięku, przed premierą słuchowiska "Smuga cienia".
Audio
  • Reżyser dźwięku Andrzej Brzoska o słuchowisku "Smuga cienia" zrealizowanym w technice binauralnej (Poranek Dwójki)

Radiowa adaptacja słynnej powieści Josepha Conrada pojawi się na antenie Dwójki w sobotę (6.10) o godz. 21. Produkcja Teatru Polskiego Radia została zrealizowana w technice binauralnej.

- Jest to powrót czegoś dobrego, wymyślonego dawno temu. Trzeba tu sięgnąć do końca XIX wieku, kiedy to francuska telefonia zaproponowała usługę transmisji z Opery Paryskiej z Komedii Francuskiej przez telefon. Żeby odbierać taką transmisję trzeba było mieć dwa aparaty telefoniczne, dwie słuchawki, które przykładało się do obu uszu. Potem chciała to przejąć radiofonia, ale niestety odbiorniki były bardzo drogie, a potrzeba było aż dwóch, więc system ten zaniknął. Natomiast wiedza o nim cały czas jest. Dochodzi do tego pewna bardzo sprzyjająca okoliczność - mianowicie bardzo wiele osób słucha poprzez słuchawki. Nagranie binauralne jest właśnie im dedykowane - tłumaczył Andrzej Brzoska.

Smuga cienia 1200.jpg
"Smuga cienia". Conrad w systemie binauralnym

W jaki sposób nagrywa się taki rodzaj słuchowiska? Dlaczego twórcy zdecydowali się akurat na "Smugę cienia" Conrada? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku)

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 9.30

Materiał został opublikowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwa Teatry 2018. Wiktoria Gorodeckaja: miałam kaszel, może stąd ta nagroda?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 12:50
- Zdradzę Państwu tajemnicę. W słuchowisku Ordonka jest chora i ja w czasie nagrania też byłam chora, więc ten kaszel nie był udawany. Nie wiem, może dlatego ta nagroda? - śmiała się w Dwójce aktorka, opowiadając o słuchowisku, które zdobyło Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry 2018.
rozwiń zwiń