"100 na 100. Muzyczne dekady wolności". Wielka kulminacja

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 10:48
22 koncertów w Polsce i na świecie na uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - wszystko to już 11 listopada.
Audio
  • Przed kulminacją projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Aha-Soft

NIEPODLEGŁA 1200x660.jpg
Polska Niepodległa - serwis specjalny Polskiego Radia

"100 na 100. Muzyczne dekady wolności" to projekt, który w sposób szczególny uczci setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, prowadzony pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W niedzielę 11 listopada odbędzie się 11 koncertów w całej Polsce i 11 kolejnych na świecie, między innymi w Chicago, Nowym Jorku, Tokio czy Melbourne. 

W Polsce koncerty rozpoczynać się będą co godzinę w innym mieście, pierwszy - w Krakowie o godz. 11. Wystąpią Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Tadeusza Strugały, a jako solista m.in. pianista Kevin Kenner. - Usłyszymy Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego oraz Stabat mater Karola Szymanowskiego, oba mają szczególne znaczenie dla Krakowa - tłumaczył Bogdan Tosza, dyrektor Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

- Koncerty wybrzmią także w sali koncertowej NOSPR w Katowicach, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, w filharmoniach w Rzeszowie, Białymstoku czy Olsztynie. Uroczystym ich zwieńczeniem będzie koncert w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Zależało nam na tym, żeby projekt ten stał się projektem stałym, żeby przez lata służył nie tylko artystom, ale i promocji muzyki polskiej za granicą - mówił Daniel Cichy, dyrektor PWM.

Projektowi towarzyszą różnorodne wydarzenia artystyczne, specjalne publikacje książkowe i fonograficzne, premiery muzyczne z udziałem znakomitych solistów i dyrygentów.

Transmisje i retransmisje koncertów z cyklu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" usłyczeć będzie można na antenie Dwójki.

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Data emisji: 7.11.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

at/pg

Czytaj także

Niepodległość. Myśl, słowo i czyn

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 17:30
- Pojęcie niepodległości wprowadził ksiądz Stanisław Konarski. To lata trzydzieste XVIII wieku, kiedy elita polskiej myśli politycznej zaczęła zdawać sobie sprawę, że ojczyzna jest w zagrożeniu i jesteśmy na progu utraty suwerenności - mówił w Dwójce prof. Wojciech Kriegseisen.
rozwiń zwiń