Dębicz: bez Marka i Wacka nie byłoby mnie jako pianisty

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 16:00
- Moi rodzice mieli płyty winylowe tego duetu. Stanowiły one dla mnie punkt zapalny -wszechstronny pianista opowiadał w Dwójce o nagraniach, które wywarły na niego największy wpływ.
Audio
  • Aleksander Dębicz: bez Marka i Wacka nie byłoby mnie jako pianisty (Po herbacie/Dwójka)
Aleksander Dębicz jestzwycięzcą międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest w 2013 roku. Dwa lata później wydał swoją debiutancką płytę solową z nagraniem własnej kompozycji inspirowanej sztuką filmową Cinematic Piano
Aleksander Dębicz jest zwycięzcą międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest w 2013 roku. Dwa lata później wydał swoją debiutancką płytę solową z nagraniem własnej kompozycji inspirowanej sztuką filmową "Cinematic Piano"Foto: PR2

Aleksander Dębicz wspominał, że płyt Marka i Wacka słuchał, gdy miał około 5 lat. Pod wpływem tej muzyki zapragnął sam grać na fortepianie. - Ten duet charakteryzował się niezwykłą wirtuozerią, ale też balansował na granicy kiczu. Gdyby nie oni, to na pewno bym nie grał na fortepianie.

W wieku nastoletnim idolem dla młodego pianisty stał się Glenn Gould. Aleksander Dębicz opowiadał, że próbował grać tak jak kanadyjski wirtuoz. - Nie ma drugiego pianisty, który operowałby tak specyficzną artykulacją i takim poczuciem czasu. Goulda można rozpoznać po kilu dźwiękach. Sam też do tego dążę.

Gość audycji "Po herbacie" zaprezentował" jedno z ulubionych nagrań Goulda i wyjaśnił, dlaczego obecnie rzadziej go słucha. Aleksander Dębicz zdradził też, czyja interpretacja Prokofjewa zastępowała mu szum morskich fal na wakacjach oraz zaprezentował ukochaną wersję "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego.

***

Tytuł audycji: Po herbacie

Prowadziła: Agata Kwiecińska

Gość: Aleksander Dębicz (pianista)

Data emisji: 27.10.2018

Godzina emisji: 17.00

bch

Czytaj także

Aleksander Dębicz: improwizacja nie jest darem niebios

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 10:00
- Można się jej nauczyć - przekonywał w Dwójce ceniony wirtuoz, kompozytor i improwizator, jeden z najzdolniejszych polskich pianistów młodego pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż sentymentalna z Agatą Szymczewską

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 18:00
- Wybierzemy się w podróż po utworach, które z jednej strony są absolutnymi arcydziełami, a z drugiej strony mają też dla mnie bardzo duże znaczenie, kryją się za nimi pewne historie i bardzo dużo emocji - mówiła we wstępie do audycji skrzypaczka, kameralistka, pedagog i sportsmenka.
rozwiń zwiń