X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krakowskie szopkarstwo docenione przez UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 15:19
Sztuka budowania szopek została wpisana na reprezentacyjną listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. - Mamy nadzieję, że pozwoli to krakowskim szopkarzom pracować w lepszych warunkach i rozwijać ten zwyczaj - mówiła w audycji kustosz Małgorzata Oleszkiewicz.
Audio
  • Małgorzata Oleszkiewicz z MEK o wpisaniu krakowskiego szopkarstwa na listę UNESCO
Szopki krakowskie
Szopki krakowskie Foto: Ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Krakowskie szopkarstwo zostało tym samym pierwszą polską pozycją w tym prestiżowym rejestrze. Małgorzata Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie tłumaczyła jego genezę: - Szopkarstwo to wiedza i umiejętności przekazywane wśród krakowian z pokolenia na pokolenie. Tradycja wywodzi się z teatrzyków budowanych z drewna przez krakowskich murarzy w XIX wieku, którzy stawali ze swoimi tearzykami kukiełkowymi w konkury o możliwość odegrania przedstawienia szopki w okresie Bożego Narodzenia dla mieszkańców miasta. Szopki budowano także na sprzedaż, do postawienia pod drzewkiem.

- Szopki cieszyły się zawsze dużą popularnością, a dzięki rodzinie Estreicherów mamy tego dowody: zachowane zapisy przedstawień, a także zabytkowe kukiełki oraz najstarszą szopkę krakowską autorstwa Michała Ezenekiera, która znajduje się w zbiorach MEK - opowiadała kusztosz Oleszkiewicz.

Gość "Poranka Dwójki" tłumaczył, dlaczego to akurat Kraków słynie z wykonywania szopek. - Inne miasta również miały swoje szopki, ale to w Krakowie upowszechnił się zwyczaj, aby w architekturze szopki odtwarzać elementy zabytkowej architektury miasta. Stąd ich wyjątkowość.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: Małgorzata Oleszkiewicz (kustosz Muzeum Etnograficznego w Krakowie)

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 9.25 

at/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

76. Konkurs Szopek w Krakowie został rozstrzygnięty

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 17:30
Najpiękniejsze krakowskie szopki nagrodzone. W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa rozstrzygnięty został 76. Konkurs Szopek. Z blisko 150 zgłoszonych prac, nagrodzono ponad 40 w 10 kategoriach - w zależności od wielkości szopki i wieku jej autora. W tegorocznych pracach dominowały motywy stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wpisania krakowskiego szopkarstwa na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. 
rozwiń zwiń