REKLAMA

Cztery wielkie słowa Marka Edelmana

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 09:00
- W roku poświęconym Markowi Edelmanowi chcemy rozmawiać nie tylko o jego biografii, która jest fascynująca, ale o tym, co do nas mówił - podkreślała Joanna Podolska-Płocka, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Audio
  • Joanna Podolska-Płocka o łódzkim roku Marka Edelmana (Poranek Dwójki)
Marek Edelman pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie
Marek Edelman pod pomnikiem Bohaterów Getta w WarszawieFoto: Paweł Kula/PAP

W tym roku mija setna rocznica urodzin oraz dziesiąta rocznica śmierci legendarnego przywódcy powstania w getcie warszawskim, działacza społeczno-politycznego i lekarza. Stąd 2019 został ustanowiony w Łodzi Rokiem Marka Edelmana.

- Podzieliliśmy ten rok na etapy - tłumaczyła Joanna Podolska, przywołując idee istotne dla wielkiego łodzianina. - Marek Edelman mówił, że życie jest najważniejsze. A jeśli jest życie, to jest i wolność, i trzeba stawać w obronie tych, którzy o nią walczą - opowiadała Joanna Podolska o dwóch pierwszych "wielkich tematach" Edelmana. Jak zaznaczała, to, co mówił Edelman, jest "absolutne spójne z tym, co robił w życiu". - Brał udział w pomocy humanitarnej w Sarajewie, w Kosowie. Podkreślał zawsze, że nie wolno być obojętnym, że trzeba być zaangażowanym.

Jakie inne idee będą przyświecały łódzkiemu rokowi Marka Edelmana? Jakie konkretne wydarzenia związane z upamiętnieniem życia i działalności Edelmana zaplanowano? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Paweł Siwek

Gość audycji: Joanna Podolska-Płocka (dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi)

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/pg


Czytaj także

Nieznane zapiski Edelmana o getcie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 11:00
- Zaskoczyło mnie, że takie zapiski w ogóle istnieją, bo myślałam, że wszystko, co powiedział, zostało już opublikowane, ale też zdziwił mnie nieco inny obraz Marka Edelmana - o książce "Nieznane zapiski o getcie warszawskim" mówiła w Dwójce jej współautorka Martyna Rusiniak-Karwat.
rozwiń zwiń