X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nieznane zapiski Edelmana o getcie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 11:00
- Zaskoczyło mnie, że takie zapiski w ogóle istnieją, bo myślałam, że wszystko, co powiedział, zostało już opublikowane, ale też zdziwił mnie nieco inny obraz Marka Edelmana - o książce "Nieznane zapiski o getcie warszawskim" mówiła w Dwójce jej współautorka Martyna Rusiniak-Karwat.
Audio
  • Martyna Rusiniak-Karwat o książce "Nieznane zapiski o getcie warszawskim" (Poranek Dwójki)

Martyna Rusiniak-Karwat podkreśliła, że Marek Edelman niechętnie opowiadał o swojej działalności w getcie warszawskim. - W swoich wcześniejszych wspomnieniach jawił się jako człowiek szorstki i suchy, ucinający zdania w momencie odpowiednim dla siebie. Tymczasem w odnalezionym siedem lat temu rękopisie na temat życia w getcie prezentuje się jako człowiek rodzinny i ciepły, ale też podejmujący próby oceny tamtych wydarzeń, czy np. mógł kogoś uratować.

Historyczka zwróciła uwagę, że zapiski Marek Edelman dedykował swojej żonie i wielokrotnie się w nich do niej zwracał. Autorka opowiadała, jaki obraz getta wyłania się ze wspomnień Edelmana. Wyjaśniała też, dlaczego próbował ukryć pamięć o wojennym okresie życia przed swoimi dziećmi. W audycji rozmawialiśmy także o przypisach i komentarzach, którymi zostały opatrzone wspomnienia Edelmana.

***

Rozmawiał: Marcin Pesta

Gość: Martyna Rusiniak-Karwat

Data emisji: 2.10.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Mikołejko poleca miejsce na Warmii

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 17:00
- Jestem lokalnym patriotą i zachęcam do odwiedzin mojego rodzinnego miasta Lidzbarka Warmińskiego, gdzie za sprawą Oranżerii Kultury dokonuje się podniesienie małej ojczyzny z wieloletniego upadku – powiedział w Dwójce filozof i historyk religii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studia polskie w Cambridge. "To szansa na rozwój tego kierunku"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 11:00
- Nasi studenci pracują w dziennikarstwie, konsultingu, rządzie i dyplomacji. Chodzi o to, aby po studiach wdrożyli wiedzę o Polsce w różne dziedziny ich pracy - powiedział dr Stanley Bill, szef programu polskich studiów na Uniwersytecie Cambridge. 
rozwiń zwiń