Michał Rusinek: Szymborska jest popularna wśród Włochów

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 11:45
- Na wydarzenia poświęcone poezji Wisławy Szymborskiej we Włoszech przychodzi mnóstwo młodych ludzi. W Polsce wygląda to inaczej - mówił w Dwójce szef fundacji opiekującej się spuścizną noblistki.
Audio
  • Michał Rusinek o współczesnej recepcji twórczości Wisławy Szymborskiej (Poranek Dwójki)
Wisława Szymborska
Wisława SzymborskaFoto: PAP/Filip Miller

Michał Rusinek opowiadał, że wśród młodych Włochów szczególną popularnością cieszy się wiersz "Pisanie życiorysu". - Ja ten utwór odbierałem jako satyrę na PRL, oni odczytują go w kontekście własnych problemów ze współczesną biurokracją i pisaniem CV. Ta młodzież rozpoznaje w głosie Szymborskiej coś, co jest dla nich ważne.

Gość "Poranka Dwójki" dodał, że w Polsce na spotkania poświęcone poetce przychodzi raczej publiczność powyżej czterdziestego roku życia. Michał Rusinek opowiadał w audycji o pomysłach na promowanie twórczości Wisławy Szymborskiej w nowych pokoleniach Polaków, ale też wspominał tradycję kupowania dziwnych przedmiotów na prezenty dla noblistki.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Rusinek (szef Fundacji Wisławy Szymborskiej)

Data emisji: 31.01.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch


reklama

Czytaj także

Michał Rusinek: Szymborska ofiarą namiętności do kiczu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 18:00
- Większość znajomych, wiedząc o tej słabości, dawała jej w prezencie kiczowate przedmioty - wspominał Michał Rusinek, którego książką "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej" właśnie się ukazała.
rozwiń zwiń