Polskie Radio
Section05
Michał Rusinek

Agnieszka Przepiórska: ten spektakl to portret Wisławy Szymborskiej

- Są limeryki, jest Andrzej Gołota, ale również podróż w głąb wierszy Szymborskiej, a także do dzieciństwa, o którym rzadko się mówi. Na scenie pojawia się też postać jej ojca, jest motyw tęsknoty, on zmarł gdy Wisława miała 13 lat. Jest wzruszająco, ale i z humorem - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska o spektaklu "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy", w którym gra rolę tytułową.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Przepiórska aktorzy Wisława Szymborska spektakl Paweł Siwek Dwójka Michał Rusinek

Jak Wisława została poetką, czyli Rusinek opowiada o Szymborskiej

- Szymborska wcale nie chciała być poetką, jak była małą dziewczynką, chciała być autorką grubych powieści, i zdaje się, że trzy takie powieści zaczęła pisać. Niestety tylko zaczęła, bo gdzieś w okolicach dziesiątej strony już traciła cierpliwość, więc zachowały się same początki tych grubych powieści, i tak oto została jednak poetką - opowiadał w Polskim Radiu Dzieciom Michał Rusinek - pisarz i sekretarz Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Marta Powałowska DAB+ Michał Rusinek Wisława Szymborska

"Piosenki domowe" na żywo. Koncert Natalii Lesz na podstawie płyty dla dzieci

- To projekt, który łączy w sobie poezję i muzykę, więc jest dla mnie wyjątkowy. Jest to żonglerka, w taki sposób pisze Michał Rusinek, ale urocza żonglerka. Trzeba dykcję mieć zdecydowanie opanowaną i aparat mowy rozgrzany, żeby te piosenki śpiewać - mówi w "Muzycznej Jedynce" o płycie oraz spektaklu muzycznym "Piosenki domowe"  Natalia Lesz. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Anna Will Natalia Lesz dzieci wiersze Michał Rusinek

Ironia, nożyczki, klej i przyjaciele. Wyklejanki Wisławy Szymborskiej

"Proszę do mnie nie przychodzić przez kilka dni, bo będę artystką" - te słowa, według świadectwa Michała Rusinka, sekretarza Wisławy Szymborskiej, poetka powtarzała przez 40 lat każdej jesieni, gdy zaczynała pracę nad wyklejanymi pocztówkami własnego autorstwa.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska humor HISTORIA historia Polski poezja wiersze sztuki wizualne galeria SZTUKA Michał Rusinek prace plastyczne

Nie tylko wydanie "Wierszy wszystkich" uświetni setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat rokiem Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji zostaną m.in. wydane "Wiersze wszystkie" polskiej noblistki, w Krakowie z kolei zostanie otwarty park literacki jej imienia. Fundacja Wisławy Szymborskiej przedstawiła plan wydarzeń związanych ze świętowaniem setnej rocznicy urodzin poetki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wisława Szymborska Michał Rusinek poezja książki Kraków Katarzyna Cygler Trójka

Szymborska mniej poważna. Absurd w twórczości poetki

Rok 2023 to oficjalnie Rok Wisławy Szymborskiej. Wszystko dlatego, że w lipcu minie setna rocznica urodzin poetki. W środę (1.02) minęła natomiast 11. rocznica śmierci noblistki. W związku z tym audycję "Moje książki" poświęciliśmy tej części twórczości, która świadczyła o ogromnym poczuciu humoru Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Magda Mikołajczuk nagroda Nobla Michał Rusinek Kornel Filipowicz poezja

Wyjątkowa publikacja z okazji Roku Wisławy Szymborskiej

- Planujemy jedno wydarzenie absolutnie najważniejsze: publikację wszystkich wierszy Wisławy Szymborskiej. Wszystkich, to znaczy nie tylko tych, które znalazły się w tomach poetyckich, ale także i tych rozproszonych, które były publikowane wyłącznie w czasopismach, jak i tych kilkunastu, które udało się nam odczytać z rękopisów czy maszynopisów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Rusinek, były sekretarz noblistki.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Michał Rusinek rocznica wiersze poezja Paweł Siwek Dwójka KULTURA Jeremi Przybora

Poezja Szymborskiej w archiwum na Spitsbergenie. "Bardzo by się to jej podobało"

- To dość literacka sytuacja: oto obok Globalnego Banku Nasion zostanie zdeponowana cała jej twórczość, zresztą zmikrofilmowana. Z drugiej strony to rzecz niezwykła, że jej poezja znajdzie się obok konstytucji wielu krajów i największych zdigitalizowanych dzieł sztuki światowej - mówił w Dwójce Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska poezja Dwójka Michał Rusinek literatura Paweł Siwek KULTURA

Michał Rusinek: Jorge Luis Borges to takie literackie małe co nieco

- On po pierwsze nie tak dużo napisał. A po drugie, były to krótkie formy. Oczywiście wiersze, ale ja mam na myśli głównie opowiadania. One są dosyć krótkie, ale to mistrzostwo świata. Gdybym sam pisał opowiadania, dążyłbym za wszelką cenę w tym kierunku, gdzie na horyzoncie majaczy pisarstwo Borgesa - mówił w "Literackich witaminach" Michał Rusinek, literaturoznawca, pisarz i tłumacz.
Zobacz więcej na temat:  literatura Michał Rusinek Jorge Luis Borges Kubuś Puchatek Dwójka