"Komu bije Big Ben". Czym różni się angielska rodzina królewska od gminu?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:43
- 316 stron tej książki pomoże Państwu zrozumieć, czym jest brytyjskość. Bardzo bym tego chciała - mówiła w Dwójce Milena Rachid-Chehab, autorka książki "Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym".
Audio
  • Milena Rachid-Chebab o książce "Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym" (Poranek Dwójki)

Gość Dwójki opisuje m.in. brytyjską arystokrację. Bohaterem pierwszej opowieści w jej książce jest kamerdyner Gary, który zajmuje się również szkoleniem młodych adeptów swojej profesji. W pewnym momencie stwierdza: "Czym różni się angielska rodzina królewska od gminu? No właściwie tym, że ma trochę więcej nieruchomości i potrzebuję większej liczby personelu". 

- Moj bohater bardzo odróżnia tzw. stare pieniądze od tzw. nowych pieniędzy. Mam wrażenie, że on sam, choć nie mówi tego wprost, trochę bardziej woli pracować dla tych starych pieniędzy. To pewnie dlatego, że jak sam mówi, ludzie którzy od pokoleń mają do czynienia ze służbą, rozumieją, po co ona jest. Natomiast, gdy Gary otwierał oddział swojego instytutu w Pekinie, mówił że czuł sie tam totalnie niezrozumiany. Ludzie mieli pieniądze, żeby zatrudniać kamerdynerów, ale nie bardzo wiedzieli, jak to wykorzystać. Nie wiedzieli, że kamerdynerzy są w stanie szybko załatwić rzeczy niezałatwialne - tłumaczyła Milena Rachid-Chebab.

Czym jest syndrom szkoły z internatem? Który akcent uchodzi za najbardziej poprawny w języku angielskim? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Milena Rachid-Chehab (dziennikarka, autorka książki "Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym")

Data emisji: 27.03.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/bch

Czytaj także

Dariusz Rosiak: Wielka Brytania lat 90. to był fajny kraj

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 11:00
- Kiedy w 1991 roku wyjeżdżałem z Paryża do Londynu, wszyscy mówili mi, że opuszczam stolicę świata na rzecz smutnego grajdołka, ale ta sytuacja szybko się odwróciła - mówił w Dwójce dziennikarz Polskiego Radia, autor nowo wydanej książki pt. "Oblicza Wielkiej Brytanii'.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Głosy". Dlaczego doszło do zbrodni na wyspie Jersey?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 20:11
- To była rodzina, która spełniała wszystkie powszechnie przyjęte kategorie sukcesu emigracyjnego. Wszystko układało się modelowo aż do sierpnia 2011 roku - mówiła reporterka Ewa Winnicka o bohaterach książki "Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey", którą napisała wraz z Dionisiosem Sturisem.
rozwiń zwiń