"Angole" - jak Polacy najechali Wielką Brytanię

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 19:00
Polscy "kolonizatorzy" wybrali najbardziej odległy kulturowo i emocjonalnie kraj, jaki mogli sobie wyobrazić. Opowiadają o tym "Angole" Ewy Winnickiej.
Audio
  • Ewa Winnicka: Wielka Brytania jest dla nas egzotycznym krajem (Wieczór autorski/Dwójka)
Ewa Winnicka podróżuje po Wielkiej Brytanii i oddaje głos tym, którzy wyjechali z Polski na Wyspy. Pyta, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybywają. Na zdj. fragm. okładki Angoli
Ewa Winnicka podróżuje po Wielkiej Brytanii i oddaje głos tym, którzy wyjechali z Polski na Wyspy. Pyta, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybywają. Na zdj. fragm. okładki "Angoli"Foto: mat.pras

Książka jest zbiorem 34 reportaży - opowieści o Polakach, którzy z różnych powodów i z różnym powodzeniem osiedlili się na Wyspach. - Tym, co zainspirowało mnie, by wybrać się w podróż po współczesnej Wielkiej Brytanii, były te gazety, które nie przejmując się polityczną poprawnością, pisały o nas jako o najeźdźcach, porównywały nasze emigracje do hord Wilhelma Zdobywcy. I zastanawiały się, jak Wielka Brytania będzie wyglądała po tym najeździe - mówiła Ewa Winnicka.

Reporterka przez dwa lata z przerwami jeździła i sprawdzała, co owi "najeźdźcy" myślą o "tubylcach". Jak mówi, wyłania się z tego obraz kraju, którego kultura i emocjonalność kompletnie różnią się od naszych.

Jak sobie radzą Polacy w brytyjskiej egzotyce? Czy znaleźli tu szczęście, czy nie chcą wrócić? 

***

Nazwa audycji: Wieczór autorski

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Gość: Ewa Winnicka

Data emisji: 21.11.2014

Godzina emisji: 17.30

jp/mc

Czytaj także

"Źli Niemcy". Historia XX-wiecznych Niemiec zapisana w życiorysach

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 19:09
W audycji "Świat młodych" rozmawialiśmy Bartoszem Wieleńskim o jego książce "Źli Niemcy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debiut Wojciecha Engelkinga. To nie jest świat dla niepełnosprytnych…

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 18:00
- To świat demokratyczny do absurdu, więc każdy stara się pokazać, że znaczy więcej - mówił autor wizji przyszłości zawartej w powieści "Niepotrzebne skreślić".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Olszewski i jego Referat Dni Pochmurnych

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 17:00
- W Polsce mamy najlepszą szarość w Europie. To szarość deluxe, prawdziwa atrakcja turystyczna. Gdy znika słońce i spadają liście, wszystko objawia nam się w sposób bezpośredni. To Polska w stanie czystym - mówił gość Festiwalu Conrada w kontekście swojej najnowszej książki "Najlepsze buty na świecie".
rozwiń zwiń