X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Palmy na zdrowie i ku pamięci

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 13:24
- Wszystko staram się wykonywać sama, zgodnie z tradycją - opowiadała Elżbieta Pokora, artystka ludowa, tłumacząc, jak zrobić wielkanocną palmę opoczyńską.
Audio
  • Relacja Mariany Kril z tworzenia palm opoczyńskich w Lublinie (Poranek Dwójki)
Uczestnicy Akademii Sztuki Ludowej w Lublinie na warsztacie tworzenia palm opoczyńskich
Uczestnicy Akademii Sztuki Ludowej w Lublinie na warsztacie tworzenia palm opoczyńskichFoto: Krzysztof Butryn

Tworzenia takich palm uczyli się ostatnio uczestnicy Akademii Sztuki Ludowej w Lublinie, czyli cyklu warsztatów, wykładów i prelekcji dla dzieci, młodzieży szkolnej, studentów czy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzięki tym zajęciom mają okazję poznać regionalne wzory i formy z różnych dziedzin sztuki ludowej, a następnie wykorzystywać je w swoim codziennym życiu. 

Mariana Kril i uczestnicy Akademii Sztuki Ludowej w Lublinie na warsztacie tworzenia palm opoczyńskich Mariana Kril i uczestnicy Akademii Sztuki Ludowej w Lublinie na warsztacie tworzenia palm opoczyńskich. Fot. Krzysztof Butryn

- Palemki co roku powinny być nowe! - przekonywała Elżbieta Pokora. - Kiedyś te poświęcone wbijano w ziemię tam, gdzie było zboże. Miało to chronić je przed burzami czy powodzią. Palemki przygotowuje się wcześniej, ale dopiero wtedy, kiedy będą bazie - dodała artystka. - U nas dokłada się także bukszpan, czasem borówki, i dużo różnokolorowych kwiatków.

Palma opoczyńska od innych palm różni się tym, że tak nazywa się pewien określony rodzaj trawy. - Zbiera się ją latem, jeszce przed żniwami, zanim całkowicie rozkwitnie - wyjaśniała Elżbieta Pokora. - Obowiązkowe są też bazie. Wszystkie mamy dawały je kiedyś swoim dzieciom do zjedzenia, żeby miały cały rok zdrowe gardła.

Więcej o zaletach samodzielnego wykonywania swoich palm oraz szczegółach programu Akademii Sztuki Ludowej w Lublinie - w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Mariana Kril

Goście: Katarzyna Kraczoń (Stowarzyszenie Twórców Ludowych), Elżbieta Pokora (artystka ludowa)

Data emisji: 13.04.2019

Godzina emisji: 8.10

at/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mała Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 10:00
Poranne spotkanie sobotniego "Poranka Dwójki" rozpoczęliśmy zapowiedzią działalności niezwykłej grupy - w Lublinie próby pod kierownictwem Macieja Filipczuka rozpoczęła bowiem Mała Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń