Polskie Radio
Section05
Lubelszczyzna

Anna Sobczyńska: warto wrócić do Polski, nie dzielą nas już kilometry, samoloty

Rodzina, przyjaciele, tęsknota za Lubelszczyzną – to tylko kilka powodów z długiej listy, dla których warto było zostawić za sobą Irlandię Północną i wrócić do Polski – przyznaje Anna Sobczyńska, po 11 latach spędzonych na emigracji. I dodaje, że powrót do siebie, do domu to spełnienie własnych aspiracji i marzeń.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina rodzina na swoim babcia Lubelszczyzna Irlandia Północna kury Małgorzata Frydrych

Marszałek województwa lubelskiego: Polska rozwija się równomiernie, rząd inwestuje w całym kraju

- Polska rozwija się równomiernie, wszyscy mają takie same szanse. Nie inwestujemy tylko na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Podlasiu. Rząd PiS inwestuje w całej Polsce - powiedział w sobotę marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Zobacz więcej na temat:  Lubelszczyzna lubelskie Prawo i Sprawiedliwość PiS kampania wyborcza Jarosław Kaczyński polityka POLSKA Janów Lubelski

PR24 Nowy prezes kopalni Bogdanka ujawnia plany. "Chcemy być motorem napędowym Lubelszczyzny"

- Do tej pory byliśmy kojarzeni jedynie jako kopalnia węgla kamiennego. Chcemy się przekształcić w regionalny koncern o zdywersyfikowanych źródłach przychodów. Rozpatrujemy różne projekty wydobywcze w Polsce, poszukujemy węgla koksującego na południu Lubelszczyzny. Chcemy też wejść w transformację energetyczną na dużą skalę - mówił w Polskim Radiu 24 Kasjan Wyligała, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia bogdanka węgiel Lublin Lubelszczyzna regiony POLSKA

Pieniądze na transformację energetyczną Lubelszczyzny. "Tam są inne uwarunkowana niż na Śląsku"

Transformacja energetyczna w województwie lubelskim będzie inaczej uwarunkowana niż na Śląsku, ale są pieniądze na zmiany - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że kopalnia węgla w Bogdance jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego tej części Polski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Bogdanka bezpieczeństwo energetyczne ministerstwo klimatu fundusze europejskie Lubelszczyzna lubelskie energetyka węgiel

Maria Kuncewiczowa. Wędrówki po krętych ścieżkach umysłu

Znana jest przede wszystkim jako autorka doskonałej "Cudzoziemki", ale Maria Kuncewiczowa była nie tylko pisarką, lecz także tłumaczką, wykładowczynią na University of Chicago, szefową polskiego PEN Clubu na emigracji w Londynie oraz... śpiewaczką.
Zobacz więcej na temat:  Maria Kuncewiczowa Lubelszczyzna Kazimierz Dolny Jan Józef Szczepański Jerzy Kuncewicz proza literatura I wojna światowa II wojna światowa emigracja

"Książeczka dla wnuczka". Reportaż Czesławy Borowik [POSŁUCHAJ]

Wojna nie umiera, w wielu rejonach trwa i tam też są dzieci – twierdzi młoda malarka Helena Stiasny. Z tego powodu zdecydowała się zilustrować przedwojenny dzienniczek ośmioletniego wówczas Michałka Skibińskiego i tak powstała książka "Widziałem pięknego dzięcioła". Na targach książki dla dzieci i młodzieży w Bolonii otrzymała ona wyróżnienie specjalne, co widoczne jest na stronie tytułowej z pieczęcią Opera Prima.
Zobacz więcej na temat:  reportaż czesława borowik Lubelszczyzna historia Polski reportaż w Jedynce