X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyrusz szlakiem Armii Andersa w specjalnym serwisie Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:00
- Na naszej stronie można znaleźć tysiące niepublikowanych dotąd fotografii z wielkiego exodusu Armii Andersa, ale też posłuchać nagrań świadków tych wydarzeń, zgromadzonych w przepastnych archiwach radiowych - mówił w Dwójce Bartłomiej Makowski, współtwórca serwisu armiaandersa.polskieradio.pl.
Audio
  • Bartłomiej Makowski o serwisie radiowym "Armia Andersa" (Poranek Dwójki)
Strona serwisu armiaandersa.polskieradio.pl
Strona serwisu armiaandersa.polskieradio.plFoto: PR

W 75 rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino portal PolskieRadio.pl przypomina specjalny serwis poświęcony temu wydarzeniu. Świadkowie, uczestnicy bitwy o Monte Cassino oraz bitew w kampanii włoskiej m.in. o Ankonę i Bolonię opowiadają szczegółowo o przebiegu walk. Możemy posłuchać także wspomnień z bitwy o Monte Cassino Melchiora Wańkowicza, korespondenta wojennego.

75. rocznica bitwy o Monte Cassino w serwisie specjalnym Polskiego Radia >>>

Prezentujemy dźwięki z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. O tamtych wydarzeniach mówią m.in. gen. Władysław Sikorski, gen. Władysław Anders, żołnierze 2 Korpusu Polskiego oraz cywile, ludzie uratowani od śmierci w  sowieckich łagrach, którzy z armią Andersa wyszli z „nieludzkiej ziemi”.

Udostępniamy również niezwykle cenny wybór, wcześniej nieznanych, zdjęć Ignacego Jaworowskiego, fotografa 2 Korpusu Polskiego. Z ocalałych klisz możemy prześledzić szlak armii Andersa – od Tatiszczewa do Włoch.

By pomóc żołnierzom przetrwać trudne chwile, artyści wędrujący z wojskiem organizowali koncerty, wieczory poezji, przedstawienia teatralne. O swoim udziale w nich opowiadają m.in. Renata Bogdańska (późniejsza żona gen. Andersa), Gwidon Borucki. Feliks Konarski (autor słów do pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”) oraz Alfred Schutz (autor muzyki do pieśni) opowiadają historie powstania pieśni-symbolu, pierwszego jej wykonania dzień po bitwie i reakcji gen. Andersa i żołnierzy.

W nagraniach wideo historycy mówią o losach żołnierzy-zesłańców, walkach oraz latach powojennych, kiedy to komunistyczne władze skazały ich na zapomnienie.

O swoim ojcu, jego sile charakteru i niespełnionej nadziei na powrót do ojczyzny opowiedziała nam Anna Maria Anders, córka gen. Andersa.

Dzięki uprzejmości Domu Spotkań z Historią oraz Ośrodkiem KARTA prezentujemy nagrania z osobami, które dzięki amnestii odzyskały wolność, trafiły do armii Andersa i wraz z nią opuściły Związek Radziecki. Opowieści, które żadnego słuchacza nie pozostawią obojętnym.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Monte Cassino – najbardziej zacięta bitwa II wojny światowej na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 06:01
- 18 maja to moment rozpoczęcia natarcia. Moment, którego nie można zapomnieć. Wieczorem, góry przed nami się zapaliły. Przygotowanie artyleryjskie - jak okiem sięgnąć jedna wielka łuna ognia - wspominał żołnierz II Korpusu, uczestnik bitwy pod Monte Cassino.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fredziu czy pamiętasz?", czyli jak powstały "Czerwone maki na Monte Cassino"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 05:55
- Tyle lat minęło, a ta piosenka i te wspomnienia zawsze mnie za gardło łapią - wspominał autor słów, Feliks Konarski po 47 latach od napisania "Czerwonych maków".
rozwiń zwiń