Historia

"Fredziu czy pamiętasz?", czyli jak powstały "Czerwone maki na Monte Cassino"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 05:55
- Tyle lat minęło, a ta piosenka i te wspomnienia zawsze mnie za gardło łapią - wspominał autor słów, Feliks Konarski po 47 latach od napisania "Czerwonych maków".
Jedno z pierwszych występów przez żołnierzami pieśni Czerwone maki, 1944
Jedno z pierwszych występów przez żołnierzami pieśni "Czerwone maki", 1944Foto: Wikipedia/domena publiczna

Pieśń powstała w nocy z 17 na 18 maja 1944 roku.

- Ja napisałem muzykę dosłownie na kolanie. Jak przyniosłeś mi ten tekst, to on zrobił na mnie tak szalone wrażenie, że z miejsca miałem w głowie melodię - mówił Alfred Schütz, kompozytor, w czasie rozmowy telefonicznej z autorem słów Feliksem Konarskim. – Przy czytaniu pierwszej zwrotki przeszły mnie ciarki. Nie napisałem żadnej nuty, zaśpiewałem to z głowy. Nie mogłem wyobrazić sobie innej melodii, to ta właśnie pasowała do "Czerwonych maków" – wspominał.


Posłuchaj
08:38 Konarski i Schütz.mp3 "Fredziu, czy pamiętasz?" - rozmowa z Feliksem Konarskim, autorem słów piosenki "Czerwone maki na Monte Cassino" i Alfredem Schützem, który skomponował muzykę. (RWE, 19.05.1991)

 

Następnego dnia Gwidon Borucki, aktor i żołnierz Armii Andersa, zaśpiewał ją dla sztabu dowództwa polskiego i generalicji alianckiej, a 20 maja po raz pierwszy usłyszeli ją pierwsi żołnierze. Dowódca 2. Korpusu Polskiego gen. Władysław Anders podziękował za "śliczną piosenkę".

– Wykonaliśmy ją pod górą. Generał Anders podszedł do nas i powiedział, że dziękuje nam za piosenkę, ale ona jest trudna i się nie przyjmie – mówił Alfred Schütz. – Było nam trochę nieswojo. Okazało się, że pan generał nie był nieomylny – żartował.

Posłuchaj wspomnień Alfreda Schütza, m.in. o wyjściu z Armią Andersa z ZSRS, drodze przez trzy kontyngenty aż do Włoch oraz wspomnień Feliksa Konarskiego.

Posłuchaj
02:01 Generałowa i piosenkarka_irena anders_13228_monte cassino.mp3 - W ostatnią noc bitwy Feliks Konarski dopisywał słowa "czy widzisz ten rząd białych krzyży". Zaśpiewaliśmy ją dwa dni później – wspominała Irena Anders. (PR, 1991)

 

Armia Andersa - zobacz serwis specjalny

O Monte Cassino stoczono jedną z najbardziej zaciekłych bitew II wojny światowej. Zdobycie wzgórza z zabytkowym klasztorem z VI wieku otworzyło aliantom drogę na Rzym i przyspieszyło klęskę Niemców na froncie zachodnim. Zanim pojawił się tu 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa, alianci przypuścili pierwszy szturm w styczniu 1944 roku. Szturm z Polakami w roli głównej był czwartą próbą ataku na wzgórze Monte Cassino. W walkach zginęło blisko tysiąc Polaków, ponad trzy tysiące zostało rannych, 100 żołnierzy uznano za zaginionych.

im

Czytaj także

Ewakuacja Armii Andersa ze Związku Sowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 06:00
18 marca 1942 roku Władysław Anders na spotkaniu ze Stalinem poruszył kwestię ewakuacji części wojska polskiego do Iranu. Stalin zgodził się bez wahania na wyjazd wszystkich tych żołnierzy polskich, dla których nie wystarczało żywności. ZSRS opuściło 44 tysiące osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Komuniści odebrali mu obywatelstwo, ale dla Polaków pozostał bohaterem". 53. rocznica śmierci gen. Władysław Andersa

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 05:55
Gen. Władysław Anders zapisał się w historii jako dowódca 2. Korpusu Polskiego i współautor sukcesu aliantów we Włoszech w 1944 roku. Po śmierci spoczął - tak jak prosił - obok swoich żołnierzy na Polskim Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monte Cassino – najbardziej zacięta bitwa II wojny światowej na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 06:00
- 18 maja to moment rozpoczęcia natarcia. Moment, którego nie można zapomnieć. Wieczorem, góry przed nami się zapaliły. Przygotowanie artyleryjskie - jak okiem sięgnąć jedna wielka łuna ognia - wspominał żołnierz II Korpusu, uczestnik bitwy pod Monte Cassino.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na szlaku armii Andersa

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 06:00
W 72. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino Polskie Radio przygotowało serwis specjalny poświęcony historii armii gen. Andersa.
rozwiń zwiń