Polska Wielki Projekt. Grzegorz Górny: to wyjątkowe wydarzenie na intelektualnej mapie Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 12:27
- Jest to wyrwanie się z tej bieżącej politycznej młócki, jaką obserwujemy zwłasza w tym sezonie wyborczym rozłożonym na ostatnie półtora roku. Tutaj mamy okazję zastanowić się nad sprawami publicznymi w nieco szerszej perspektywie: międzynarodowej, cywilizacyjnej, kulturowej, duchowej, religijnej, obyczajowej, ale także politycznej, gospodarczej, społecznej czy demograficznej - mówił w Dwójce dziennikarz i publicysta.
Audio
  • Grzegorz Górny o panelu "Postchrześcijański kontynent? Miejsce Europy na duchowej mapie świata", który poprowadzi podczas Kongresu "Polska Wielki Projekt" (Poranek Dwójki)
Grzegorz Górny
Grzegorz GórnyFoto: Wojciech Kusiński/PR

W piątek (7.06) w Arkadach Kubickiego w Warszawie rozpocznie się 9. Kongres "Polska Wielki Projekt". Hasło tegorocznego wydarzenia to "Perspektywa". W ciągu trzech dni naukowcy, ludzie kultury, dziennikarze, politycy i przedsiębiorcy, znane osobistości z Polski i zagranicy będą debatować nad wyzwaniami stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach, zastanowią się też nad perspektywami w polskiej kulturze czy tym, kim jest młode polskie pokolenie emigrantów, czy podzielą się swoimi doświadczeniami i wizją, jak zwiększyć potencjał polskiej gospodarki.

polska wielki projekt 1200.jpg
Polska Wielki Projekt - serwis specjalny

W ramach Kongresu odbędzie się szereg paneli. Jeden z nich zatytułowany będzie "Postchrześcijański kontynent? Miejsce Europy na duchowej mapie świata" i poprowadzi go Grzegorz Górny. - To zadziwiające, że żyjemy w świecie, który chociaż wywodzi się z chrześcijaństwa, to coraz bardziej od niego odchodzi. Widać to na przykładzie konkretnych sytuacji - sam spotykałem młodych Belgów i Francuzów, którzy widząc portret Chrystusa w koronie cierniowej, nie byli w stanie odpowiedzieć, kogo ten wizerunek przedstawia. Są to ludzie, którzy jak wchodzą do katedr i spoglądają na rzeźby, obrazy, symbole czują się tak, jak my w egipskich piramidach - przekonywał gość Dwójki.

W jaki sposób powrócić do tożsamości chrześcijańskiej w Europie? Kto pojawi się wśród prelegentów panelu, którego moderatorem będzie Grzegorz Górny? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Grzegorz Górny (dziennikarz i publicysta)

Data emisji: 6.06.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Czytaj także

Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dla twórców ceniących polską tradycję

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 17:00
- To nagroda dla twórcy, który wzmacnia polską tradycję, kontynuuje ją, oczywiście też interpretuje w świetle całej naszej nowej epoki. Jednocześnie ma to być twórca prawy i sprawiedliwi. Pierwszym laureatem okazał się być Wojciech Kilar, mój serdeczny przyjaciel - mówiła w Dwójce członkini kapituły Nagrody im. L. Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modernizacja i konserwatyzm. "Polska Wielki Projekt"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 10:17
- Kongres ten pomyślany jest jako forum debaty o modernizacji Polski, ale widzianej z perspektywy środowisk konserwatywnych - mówił w Dwójce dr hab. Andrzej Szczerski o rozpoczynającym się w piątek (7.06) Kongresie "Polska Wielki Projekt".
rozwiń zwiń