Miłość pod włos na ekranie w FINA

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 11:07
- Temat miłości w kinie jest bardzo wyeksploatowany, my staraliśmy się go pokazać w mniej koturnowy sposób - Jan Błaszczak mówił w Dwójce o cyklu "Wieczne lato", prezentowanym w wakacyjne środy przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny.
Audio
  • Jan Błaszczak o cyklu filmowym "Wieczne lato" organizowanym przez Filmowy Instytut Narodowo-Audiowizualny (Poranek Dwójki)
Audio
  • Jan Błaszczak o cyklu filmowym "Wieczne lato" organizowanym przez Filmowy Instytut Narodowo-Audiowizualny (Poranek Dwójki)

Filmy pokazujące tematykę miłosną, to niekoniecznie muszą być komedie romantyczne. - Takie filmy trafiają na ekrany polskich kin w połowie grudnia i trudno się od nich uwolnić. My pokazujemy szeroki przekrój niezależnej komedii romantycznej, opowiadającej trochę w inny sposób o jednym z największych tematów światowego kina - podkreśla Jan Błaszczak i dodaje, że wybrane zostały te produkcje, które weszły do kanonu klasyki światowego kina.

Czwartki zostały poświęcone koncertom i filmom muzyczny. - Od lat tworzymy i rejestrujemy koncerty w naszej siedzibie, te występy można bezpłatnie oglądać na stronie Ninateka.pl. Nie chcieliśmy rezygnować na trzy miesiące z organizowania koncertów, więc postanowiliśmy wpleść je w program, zwłaszcza, że one jakoś rezonują z filmami, które będziemy pokazywać na naszym dziedzińcu - mówi Jan Błaszczak.

W piątki można obejrzeć kino przygodowe. - Pokażemy zarówno klasyczne hollywoodzkie produkcje, jak i filmy, gdzie ta przygoda rozwija się w zupełnie innym tempie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której m.in. o tym, jakie filmy zobaczymy w cyklu "Wieczne lato", co oznacza "silent cinema", a także jakie zespoły wystąpią na dziedzińcu FINA.

***

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Jan Błaszczak (Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny)

Data emisji: 3.07.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Człowiek, który zabił Don Kichota". Marzenie Terry'ego Gilliama

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 16:33
- Ten film jest wyrazem wolności reżysera. Terry Gilliam powiedział w Cannes, że czuje wielką ulgę, bo wreszcie zrealizował swój dawny pomysł. Lepiej lub gorzej, ale po raz pierwszy nie wie, jakim filmem się teraz zajmie - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Bugajski: "Przesłuchanie" to historia walki o duszę

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 13:00
- O zrobieniu takiego filmu marzyłem od wielu lat i kiedy powstała Solidarność poczułem, że nadszedł czas, by wziąć się do roboty. Postanowiłem opowiedzieć historię zwykłego człowieka żyjącego na marginesie wydarzeń politycznych, który dostaje się w tryby komunistycznej bezpieki - opowiadał w Dwójce wybitny reżyser filmowy.
rozwiń zwiń