Polskie Radio
Section05
Ryszard Bugajski

Powrót do 1982 roku. "Półkowniki" w kinie Iluzjon

- Niemal wszystkie filmy, które będziemy pokazywać na festiwalu, początkowo trafiły na półki. W związku z tym staramy się te filmy przypomnieć, żeby pokazać co było niedozwolone i jakie panowały wtedy stosunki - mówiła w "Poranku Dwójki" Kalina Zalewska, dyrektor artystyczna przeglądu "Gdańsk '82. Festiwal, który się nie odbył" w warszawskim kinie Iluzjon.
Zobacz więcej na temat:  kino stan wojenny Dwójka Bogusław Linda Paweł Siwek FILM

Bez nich świat kultury nie będzie taki sam. Odeszli w 2019 r. w Polsce

Pierwszy listopada to dzień refleksji, tęsknoty, nostalgii i pamięci. W ostatnich miesiącach pożegnaliśmy wiele wybitnych postaci ze świata kultury. Nie zniknęły one jednak na zawsze. Pozostają po nich książki, filmy czy piosenki, do których zawsze możemy wracać.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wspomnienie KULTURA Jerzy Wójcik Tomasz Perkowski Izabela Skrybant-Dziewiątkowska Bogusław Schaeffer Wanda Warska Janusz Kondratiuk odeszli 2019

Julia Brystygierowa, bohaterka "Zaćmy" wciąż budzi lęk

- To była osoba, która budziła i nadal budzi w ludziach lęk, połączony z obrzydzeniem, nienawiścią. Wszyscy o niej mówią: sadystka, która przesłuchiwała młodych mężczyzn. Różne okropne rzeczy o niej są prawdziwie, że była okrutną i straszną osobą, ale to tym, że pod koniec życia stała się katoliczką, mało kto wie - mówi Ryszard Bugajski, reżyser filmu "Zaćma".
Zobacz więcej na temat:  FILM Joanna Sławińska KULTURA kino