Józef Hen. Scenarzysta

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 11:33
W "Poranku Dwójki" gościem będzie Monika Wasowska, z którą porozmawiamy o szczególnym wydarzeniu, poświęconemu polskiemu pisarzowi, ale i twórcy scenografii, który w 2016 roku został laureatem Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Józef Hen
Józef HenFoto: Shutterstock/Darek Warczakoski

"Krzyż Walecznych" (1958), debiutancki film Kazimierza Kutza, będący adaptacją opowiadań Hena o II wojnie światowej i jej następstwach, ukazanych jednak zupełnie odmiennie od romantycznej maniery polskiej szkoły filmowej spod znaku "Popiołu i diamentu",  "Kwiecień" w reż. Witolda Lesiewicza (1961), czyli filmowa adaptacja powieści wojennej Józefa Hena, opowiadająca o dylematach dowódców II Armii WP podczas ostatnich dni wojny, "Życie Kamila Kuranta" pokazujący losy młodego bohatera (w tej roli debiutujący na ekranie czternastoletni Olaf Lubaszenko) na tle wstydliwego oblicza epoki: biedy, która prowadzi do chorób i niemoralnych wyborów. To tylko niektóre obrazy, które powstały z inspiracji twórczością Józefa Hena i które zostaną zaprezentowane w ramach wyjątkowego wydarzenia: "Scenarzysta Józef Hen". W ramach tego cyklu w kinie Iluzjon widzowie zobaczą filmy oraz spektakle teatralne. Pokazy poprowadzi Monika Wasowska, a każda z projekcji będzie wyjątkową szansą spotkania się z Józefem Henem! O tym wyjątkowym wydarzeniu opowie w Poranku Dwójki Monika Wasowska (transmisja wideo).


Ponadto w audycji:

  • w cyklu Jazzowa Rozmowa Andrzej Zieliński przeprowadza wywiad z Wiesławem Pieregorólką o koncertach i reaktywacji zespołu Big Collective Band;
  • wywiad z Robem Royem Reindorf z Ghany - muzykiem, który powraca po ponad trzydziestu latach z pierwszą trasą po Europie;
  • spotkanie z Fundacją "Wielozmysły", która  skupia się na włączaniu osób niewidomych i niedowidzących w odbiór oraz tworzenie sztuki. Do końca sierpnia w podwarszawskich miejscowościach odbywają się warsztaty umożliwiające wizyty po galerii, 20-22 września Fundacja obecna będzie na Warsaw Gallery Weekend.

"Poranku Dwójki" również stałe elementy programu - konkursy "Płyta tygodnia" oraz "Pocztówka z wakacji".

***

Na "Poranek Dwójki" w piątek (23.08) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Tomasz Obertyn.

am

Zobacz więcej na temat: Józef Hen Monika Wasowska
Czytaj także

Józef Hen: nie spodziewałem się, że tworzę książkę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 10:30
- Po prostu gdy czytałem coś albo nie mogłem spać, przychodziła mi myśl do głowy, a ja zawsze mam notes koło łóżka i długopis i notuję to - mówił w Dwójce obchodzący 95. urodziny pisarz, który właśnie opublikował kolejny tom dziennika pt. "Ja, deprawator".
rozwiń zwiń