Wystawa "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 10:54
- Generał Maczek przez całą swoją karierę wojskową dążył do stworzenia mobilnej, dysponującej dużą siłą jednostki. Ta wystawa chce przypomnieć go jako wybitnego generała, który świetnie dowodził – mówił w Dwójce dyrektor Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Dyrektor Muzeum Historii Robert Kostro mówi o wystawie "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze". (PR, 2.09.2019)
Audio
  • Dyrektor Muzeum Historii Robert Kostro mówi o wystawie "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze". (PR, 2.09.2019)

serwis specjalny.PNG
Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej. Serwis specjalny

Od 3 do 28 września przy ulicy Krakowskie Przedmieście 66 będzie można zobaczyć plenerową wystawę zatytułowaną "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze" poświęconą niezwykłemu dowódcy 1 Dywizji Pancernej. Znajdą się na niej niepublikowane do tej pory zdjęcia i fragmenty nieznanych kronik filmowych. Na ekspozycji, która mieści się w pawilonie przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zobaczymy także, jak wyglądało życie codzienne na froncie i w koszarach: co żołnierze jedli, jak spędzali wolny czas, jak sobie radzili ze wszechobecną śmiercią i tęsknotą za pozostawioną w kraju rodziną. - Są tam również materiały multimedialne, czyli fragmenty filmowe i audio. To wystawa bezpłatna, plenerowa, więc można zwiedzać ją już dziś - zachęcał Robert Kostro.

Gość Dwójki opowiadał, że pomysł stworzenia wystawy narodził się kilka lat temu, podczas pomocy Muzeum im. gen. Maczka w Bredzie w przygotowaniu ekspozycji, która została poświęcona właśnie 1 Dywizji Pancernej. - Kiedy zaczęliśmy prace, to wychodziły różne rzeczy. Rozpoczęliśmy prace nad filmem dokumentalnym, nad rysunkami Mariana Walentynowicza. Wymyśliliśmy też wystawę mobilną, którą chcemy pokazać w Holandii i w Polsce - mówił dyrektor Muzeum Historii Polski.

Jak generałowi Maczkowi udało się stworzyć tak silną dywizję? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 2.09.2019

Godzina emisji: 8.30

am/pg

Plakat wystawy "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze" Plakat wystawy "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze"
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa "Ściany Totalitaryzmów. Polska 1939-1945"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 10:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z dr. Pawłem Błażewiczem z Wydziału Edukacji Historycznej IPN, który opowiadał o niezwykłej ekspozycji, przygotowanej w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
rozwiń zwiń