Wystawa "Ściany Totalitaryzmów. Polska 1939-1945"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 10:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z dr. Pawłem Błażewiczem z Wydziału Edukacji Historycznej IPN, który opowiadał o niezwykłej ekspozycji, przygotowanej w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Audio
  • Dr Paweł Błażewicz o wystawie "Ściany Totalitaryzmów. Polska 1939-1945"

Wystawa ma formę instalacji inspirowanej ścianami z filmu "Niezwyciężeni" – animowanej produkcji IPN, docenionej na świecie za nieszablonowe podejście do polskiej historii. Porusza ona temat dwóch totalitaryzmów: Rzeszy Niemieckiej oraz Rosji Sowieckiej. Osią narracji jest wybuch II wojny światowej, jego tragiczne konsekwencje oraz walka Polaków o wolność z dwoma okupantami. - Naszymi sąsiadami były dwa totalitarne agresywne państwa: narodowosocjalistyczne Niemcy pod kierunkiem Hitlera i komunistyczna Rosja pod władzą Stalina i jego elity komunistycznej. Te dwa totalitarne państwa chciały podzielić pomiędzy sobą Europę i świat - mówił dr Paweł Błażewicz.

Na wystawie znajdą się również cytaty ze wspomnień z czasów wojny i fotografie odwołujące się do życia codziennego podczas okupacji, naznaczonego represjami i zbrodniami. 

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: dr Paweł Błażewicz (historyk z Wydziału Edukacji Historycznej IPN)

Data emisji: 22.08.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am/bch

Czytaj także

Honorata Zapaśnik: kończy się złota era reporterów wojennych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 12:00
- Coraz mniej stacji telewizyjnych i radiowych jest gotowa wysłać swojego korespondenta na wojnę, bo to kosztowne - mówiła w Dwójce autorka publikacji "Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali​".
rozwiń zwiń