X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 09:10
W sierpniu zatwierdzono pięć nowych propozycji wpisów na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która od 2013 roku prowadzona jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.
Audio
  • Amudena Rutkowska i Katarzyna Sadowska-Mazur mówią o nowościach wśród wpisów na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego (Dwójka/Poranek Dwójki)
Chrząszczyce. Na Śląsku Opolskim kultywowany jest od niepamiętnych czasów obyczaj wodzenia niedźwiedzia.
Chrząszczyce. Na Śląsku Opolskim kultywowany jest od niepamiętnych czasów obyczaj "wodzenia niedźwiedzia". Foto: PAP/Krzysztof Świderski

To lista dziedzictwa niematerialnego z terenu naszego kraju. Zawiera opis i rys historyczny zamieszczonych na niej zjawisk, informuje o ich występowania oraz znaczeniu dla praktykujących je społeczności. Uzupełniają je cenne materiały fotograficzne. 

Na liście znalazło się pięć nowych elementów, trzy pochodzą z województwa opolskiego:

  • Zwyczaj wodzenia niedźwiedzia na Śląsku Opolskim,
  • Umiejętność ręcznego malowania wzoru opolskiego np. na porcelanie,
  • Kroszonkarstwo opolskie,
  • Polonez - taniec polski,
  • Kaszubska Gwiôzdka.

Patrycja Zisch porozmawiała o tym z Amudeną Rutkowską i Katarzyną Sadowską-Mazur.

- Ważny jest proces pokoleniowy, który się właśnie odbywa. Dziedzictwo niematerialne jest żywe i kultywowane. Idea, która przyświeca konwencji UNESCO z 2003 roku zawsze była taka, żeby oddolnie wynikało to z intencji danej społeczności – mówiła w  folkowym Poranku Dwójki Amudena Rutkowska.

Na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO trafił świętokrzyski "Krzemieniowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego", który obejmuje neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego i związaną z nimi pradziejową osadę. W Krzemionkach Opatowskich znajduje się ponad 4 000 szybów o głębokości dochodzącej do 9 metrów. Jest to szesnaste miejsce z Polski, które trafiło na tą prestiżową listę. Wcześniej doceniono m.in. Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni oraz Kopalnię rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach.

Na tej słynnej liście w tym roku znalazły się również kultowe "różowe miasto" Dźajpur w Indiach, dawna stolica Birmy - Pagan, wodociąg z Augsburga i górniczy region Rudaw. Decyzję o wpisaniu Krzemionek Opatowskich na listę UNESCO podjęto w sobotę podczas trwającej w stolicy Azerbejdżanu, 43. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Goście: Amudena Rutkowska i Katarzyna Sadowska-Mazur

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 9.10


gs/materiały promocyjne

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Taniec śmierci” Melchiora Grosska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:00
- Wystawa robi niesamowite wrażenie. Grossek stracił swoich braci w czasie działań wojennych. Rodzinna trauma i niezgoda na te wydarzenia odzwierciedliły się w jego niezwykle wymownych wycinankach - mówił w „Poranku Dwójki” Stanisław Kozłowski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Dziejów Tylicza zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 17:00
Muzeum mieści się w budynku dawnego ratusza i składa się z kilku sal wystawienniczych z pamiątkami i przedmiotami codziennego użytku, które ilustrują dawne życie i zwyczaje mieszkańców tej miejscowości. Część eksponatów przekazali sami mieszkańcy ze swoich prywatnych zbiorów.
rozwiń zwiń