Czego uczy nas Arvo Pärt? Pierwsza taka książka

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 12:24
- Nie jest to tylko publikacja muzykologiczna, ale też biograficzna i filozoficzna - opowiadała Joanna Jasińska o tłumaczonej przez siebie książce "Arvo Pärt. Słyszalne światło", pierwszej w Polsce monografii poświęconej twórczości znakomitego kompozytora. 
Audio
  • Pierwsza polska monografia Arvo Pärta: "Arvo Pärt. Słyszalne światło" Andrew Shentona (Poranek Dwójki)
Arvo Prt
Arvo PärtFoto: PAP/EPA/KRISTIAN JUUL PEDERSEN

człowiek filozofia 1200.jpg
Arvo Pärt: słowo jest sakramentem

- Autor książki, Andrew Shenton, skupia się na analizie utworów Pärta. Chóralnych, a szczególnie organowych, ponieważ sam jest zawodowym organistą - mówiła Joanna Jasińska. Jak podkreślała, o wielkości estońskiego kompozytora świadczy choćby to, że w "zabieganym i nieprzewidywalnym" świecie XXI wieku Arvo Pärt uczy nas postawy wobec życia. - Zmusza nas do zastanowienia się, czy my chcemy tak biec. Uczy nas niezwykłej pokory.

O twórczości Arvo Pärta w kontekście publikacji Andrew Shentona "Arvo Pärt. Słyszalne światło" mówił w Dwójce również prof. Paweł Łukaszewski z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. - Arvo Pärt świadomie potrafi zorganizować czas, jego przepływ. Jest to czas nierzeczywisty, kulisty, niebrzmiejący, bez początku i końca.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Przygotowała: Milena Gąsienica

Goście: Joanna Jasińska (tłumaczka książki "Arvo Pärt. Słyszalne światło"), Paweł Łukaszewski (prorektor ds. nauki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina)

Data emisji: 4.12.2019

Godzina emisji: 8.10

jp/bch

Czytaj także

On nie szukał Boga. On Go znalazł

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 17:50
- Pisanie muzyki musi sprawiać frajdę - mówił Henryk Mikołaj Górecki w rozmowie z Anną Skulską przy okazji swoich 75. urodzin. Wyjątkowy autentyzm kompozytora potwierdzają znawcy jego twórczości.
rozwiń zwiń