X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Drapieżna i liryczna". Muzyka Grażyny Bacewicz na nowej płycie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 09:22
- Od razu wiadomo, że napisał to ktoś, kto wiedział, jak używać instrumentu, jak wydobywać kolor. Jej muzyka może być bardzo drapieżna, ale i niesamowicie delikatna - mówiła w "Poranku Dwójki" skrzypaczka Jaga Klimaszewska, która płytę nagrała wspólnie z pianistą Mateuszem Rettnerem. 
Audio
  • Jaga Klimaszewska i Mateusz Rettner zapraszają do słuchania swojej płyty z kompozycjami Grażyny Bacewicz (Poranek Dwójki)

"Bacewicz. Chamber Music. Klimaszewska, Rettner" to świeżo wydany album z muzyką Grażyny Bacewicz, przedstawicielki tego pokolenia muzyków, którzy łączyli szeroko zakrojoną działalność kompozytorską z występami. Jako multiinstrumentalistka - skrzypaczka oraz pianistka, całe życie pisała utwory, przede wszystkim na własne potrzeby. 

- Doskonale wiedziała, co robi, jeśli chodzi o skrzypce. Grała świetnie. Jej kompozycje pozwalają na pokazanie dźwięku i koloru - najważniejszych zdaniem Jagi Klimaszewskiej elementów wykonawczych. Jak przyznała też nagradzana skrzypaczka z Gdańska, muzyka Bacewicz dopiero od niedawna znana jest światowym artystom. - Wiele osób za granicą, w Londynie, po raz pierwszy usłyszało jej muzykę dopiero wtedy, gdy ja to wykonywałam kilka lat temu. Jej muzyka za granicą to coś nowego. Bardzo się cieszę, tylu muzyków do niej dziś sięga, bo dzięki temu kompozycje Bacewicz wybrzmiewają nie tylko w Polsce - mówiła skrzypaczka, opisując jednocześnie swój udział w tegorocznym 2. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz w Łodzi.

Za wykonie partii fortepianu w przypadku nowego wydawnictwa odpowiada młody pianista Mateusz Rettner. Jak sam przyznaje, sam idzie śladami Bacewicz, rozwijając jednocześnie karierę pianistyczną, jak i kompozytorską. - Energia, ale i głęboka emocjonalność, liryzm - odpowiada szybko na pytanie o to, czym ujęła go muzyka Bacewicz.

Oprócz kameralnego repertuaru polskiej kompozytorki na albumie duetu Klimaszewska Rettner zwracać uwagę słuchacza mają kompozycje pisane przez Bacewicz od czasów liceum po okres dojrzał, m.in. dwie perełki, jak podkreśla wydawnictwo DUX - nigdy dotąd nienagrane i niewydane - miniatury Pieśń i Legenda.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Jaga Klimaszewska (skrzypaczka), Mateusz Rettner (pianista)

Data emisji: 12.12.2019

Godzina emisji: 8.30

at/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grażyna Bacewicz – sztuka komponowania

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 06:00
Muzyka Grażyny Bacewicz, jedynej polskiej kompozytorki uważanej przez krytykę międzynarodową za wybitną, wciąż pozostaje tajemnicą – nie mieszcząc się w ramach gatunkowych i stylistycznych wyznaczonych miarami czasów, w których powstała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sidła". Czytamy kryminał Grażyny Bacewicz

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 14:21
W cyklu "Książka do słuchania" fragmenty powieści autorstwa wybitnej polskiej kompozytorki i skrzypaczki przedstawiła Anna Dereszowska.
rozwiń zwiń