Kim jest Maria z Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 15:14
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy z Michałem Znanieckim, reżyserem niezwykle rzadko wystawianej w Polsce tango operity Astora Piazzolli "Maria de Buenos Aires".
zdj. il.
zdj. il. Foto: mat. prom.

Spektakl zostanie pokazany w wyjątkowej przestrzeni, jaką jest Basen Artystyczny (premiera 18 stycznia br.). I to jego przestrzeń stała się punktem wyjścia do stworzenia koncepcji inscenizacji.

Reżyser "Marii de Buenos Aires", Michał Znaniecki, zapewnia, że muzyka w wykonaniu Tango Attack zachwyci najbardziej wymagających miłośników twórczości Piazzolli.

A kim jest sama Maria? Jest nie tylko typową mieszkanką Buenos Aires, ale też metaforą tego miasta i duszą tanga. Zapraszamy na rozmowę z Michałem Znanieckim o godz. 8.30 (transmisja wideo).


W tej też godzinie spotkamy się z Maciejem Obarą. Saksofonista jest wraz ze swoim kwartetem w szczytowej formie. Taka refleksja nasuwa się po przesłuchaniu najnowszego albumu zespołu "Three Crowns" - tytuł bowiem nawiązuje do najwyższego szczytu Pienin Środkowych. Materiał - na który składają się sześć premierowych kompozycji autorstwa lidera zespołu oraz dwie interpretacje utworów Henryka Mikołaja Góreckiego - został zarejestrowany we francuskim studiu La Buissonne. W audycji opowiemy o odbywającym się w Metzu Miasteczku Muzycznym, gdzie przez tydzień publiczność ma okazję spotkać się z polskimi muzykami, w tym - już w czwartek (16.01) - z Maciejem Obarą.

Wcześniej - tuż przed wylotem do Francji - odwiedzi nas w studiu.

Po godz. 9.30 natomiast spotkamy się z Agnieszką Wilczyńską oraz Andrzejem Jagodzińskim, którzy przyniosą ze sobą "Wilcze jagody", czyli wspólnie nagrany album. Porozmawiamy o wyjątkowym niedzielnym koncercie.

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie 19 stycznia odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu "To, co najpiękniejsze… – Zima". W pierwszej części wieczoru będzie można usłyszeć muzykę klasyczną i popularną w aranżacjach napisanych przez Stefana Rachonia dla Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Druga część poświęcona będzie twórczości nestora polskiego jazzu i muzyki filmowej – Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. W drugiej części koncertu zatytułowanej "Jerzy Duduś Matuszkiewicz – 90 lat minęło" wystąpi Trio Andrzeja Jagodzińskiego w składzie: Andrzej Jagodziński (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław "Mały" Bartkowski (perkusja) z gościnnym udziałem Agnieszki Wilczyńskiej (śpiew) i Roberta Majewskiego (trąbka). W repertuarze najbardziej znane utwory Matuszkiewicza w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego i Roberta Majewskiego.


Ponadto w audycji:

  • książka o dwóch różnych światach Anglii końca XIX wieku: "Arthur i George" Juliana Barnesa
  • przedmiotowe podejście człowieka do natury przez pryzmat krytycznego spojrzenia Anny Siekierskiej na wystawie w Miejscu Projektów Zachęty "Chwasty i ludzie"

Zapraszamy również do udziału w naszych konkursach: "Płyta tygodnia" oraz "Do 3 razy sztuka"

***

Na "Poranek Dwójki" w czwartek (16.01) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

jp/pg

Zobacz więcej na temat: Buenos Aires

Czytaj także

Piotr Bernatowicz: sztuka powinna się otwierać na szerszą publikę

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 12:04
- Zależy mi na tym, żeby dyskurs podejmowany przez sztukę współczesną nie był czysto akademicki. Chodzi też o język, który posługuje się pojęciami nie do końca zrozumiałymi nawet dla ludzi, którzy interesują się sztuką. To niepokojące tendencje, gdy ten akademicki świat historii sztuki ze swoim hermetycznym językiem zaczyna gdzieś odpływać - mówił w Dwójce nowy dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tata ciągle wnosi w życie ludzi pozytywne emocje"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 10:00
- Jest z nami na tych koncertach! We wszystkich miastach, które odwiedziliśmy, przekonywaliśmy się, że warto to robić - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Wodecka-Stubbs, córka zmarłego artysty i patrona festiwalu Wodecki Twist.
rozwiń zwiń