Anna Piątkowska: ratowanie czyjegoś życia nie jest powszechną postawą

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 12:18
- Nie mamy żadnego prawa, żeby oceniać naszych bohaterów czy też tych, którzy nie pomagali Żydom, ponieważ powodowały nimi różne sytuacje życiowe, w tym chęć ocalenia siebie, swojej rodziny - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia dziennikarka i współautorka książki "Ostatni sprawiedliwi. Rozmowy z Polakami, którzy ratowali Żydów podczas II Wojny Światowej".
Audio
  • Anna Piątkowska o książce "Ostatni sprawiedliwi. Rozmowy z Polakami, którzy ratowali Żydów podczas II Wojny Światowej" (Poranek Dwójki)

Bohaterowie książki Anny Piątkowskiej i Katarzyny Pruszkowskiej-Sokalli "Ostatni sprawiedliwi" opowiadają historie swoje i ludzi, którym pomogli. Helena Goldstein zostaje Marią Bożek. Koleżanka ze szkolnej ławki pomaga jej wydostać się z krakowskiego getta, ukrywa na strychu kamienicy, organizuje wyjazd do Warszawy. I dzieli się z nią własną tożsamością. Józef Walaszczyk przyjmuje do zarządzanej przez siebie fabryki trzydziestu Żydów. By ich ocalić, musi negocjować z Niemcami. Po wojnie nazwą go polskim Schindlerem.

Jeszcze kilkanaście lat temu przeprowadzenie tych rozmów byłoby niemożliwe. Bohaterowie długo dojrzewali do opowiedzenia światu o tym, co przeżyli i jak wiele ryzykowali, by ratować życie: krewnych i przyjaciół, ale także nieznajomych, przypadkowo spotkanych ludzi. O tym, co robili, często nie wiedzieli nawet ich najbliżsi. - Trzeba było dokonać wyboru, czy będzie się narażać własną rodzinę. Ryzyko było ogromne, bo zdarzało się, że za udzieloną pomoc ginęły całe wsie - opowiadała Anna Piątkowska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anna Piątkowska (dziennikarka, współautorka książki "Ostatni sprawiedliwi. Rozmowy z Polakami, którzy ratowali Żydów podczas II Wojny Światowej") 

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 8.30

am

Zobacz więcej na temat: Żydzi KSIĄŻKA Paweł Siwek
Czytaj także

Sprawiedliwe. Historie kobiet ukrywających Żydów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:31
- Jestem pod ogromnym wrażeniem tych spotkań. Trudno uwierzyć w to, co przeżyły w czasie II wojny światowej - mówiła w Dwójce autorka książki "Dziewczyny sprawiedliwe".
rozwiń zwiń