Sprawiedliwe. Historie kobiet ukrywających Żydów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:31
- Jestem pod ogromnym wrażeniem tych spotkań. Trudno uwierzyć w to, co przeżyły w czasie II wojny światowej - mówiła w Dwójce autorka książki "Dziewczyny sprawiedliwe".
Audio
  • Anna Herbich o książce "Dziewczyny sprawiedliwe" (Poranek Dwójki)

Anna Herbich w swojej kolejnej książce poświęconej wojennym losom kobiet sięgnęła po opowieści bohaterek, które ratowały Żydów. Autorka podkreśliła, że ich postawa robi ogromne wrażenie, ponieważ pomagając innym, ryzykowały nie tylko swoim życiem, ale też życiem swoich bliskich. - Dla mnie to większe bohaterstwo niż bohaterstwo żołnierzy, którzy walczyli na froncie. Te kobiety zakładały opaski i wchodziły do getta. Ocierały się o śmierć. Żyły w codziennym napięciu, ukrywając Żydów u siebie w domach.

Jako przykład trudności związanych z ratowaniem ludzi, Anna Herbich podała opowieść kobiety, która ukrywała żydowską rodzinę na strychu. - Oni przez osiem miesięcy leżeli na płask. Tylko synek mógł usiąść. Dochodziło do wielu konfliktów, kłótni o jedzenie. To były miesiące pełne napięcia.

Autorka książki zwróciła uwagę, że Polacy ratujący Żydów obawiali się nie tylko Niemców, ale też swoich sąsiadów, którzy czasem donosili. W audycji Anna Herbich opowiedziała o wzruszającym spotkaniu jednej z bohaterek swojej książki z uratowaną przez nią dziewczynką.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anna Herbich

Data emisji: 17.09.2019

Godzina: 9.30

Czytaj także

Rewolucja "Solidarności" oczami kobiet

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 08:00
- Na ważne dla Polski i Polaków wydarzenia patrzymy najczęściej z męskiej perspektywy. Postanowiłam zmienić tę sytuację - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Herbich, autorka książki "Dziewczyny z Solidarności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Łazarewicz: my, Polacy, byliśmy omamieni

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 10:44
- Hitler przed wojną nie kojarzył się tak jak dzisiaj – jako człowiek, który rozpętał wojnę i ma miliony ofiar na swoim koncie. Rok 1938, jak się czyta pamiętniki, a nie powojenną nadbudowę, pokazuje, że Hitler był bardzo skuteczny - mówił gość "Poranka Dwójki", autor książki "1939. Wojna? Jaka wojna?".
rozwiń zwiń