"Moniuszko fortepianowy" w Pałacu Staszica

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 14:27
- To miejsce zostało wybrane nie bez przyczyny. 8-letni Staś Moniuszko przyjechał do Warszawy z rodzicami i przez około trzech lat mieszkali w jednej z oficyn Pałacu Staszica - opowiadała Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, dyrektor artystyczna Festiwalu "Moniuszko na Trakcie Królewskim".
Audio
  • Rozmowa o kolejnej odsłonie Festiwalu "Moniuszko na Trakcie Królewskim" (Poranek Dwójki)

W niedzielę (8 marca) odbędzie się kolejny koncert w ramach Festiwalu "Moniuszko na Trakcie Królewskim".  - Moim pomysłem na stworzenie takiego festiwalu była popularyzacja muzyki kameralnej Moniuszki. Wszyscy zajmujemy się bardzo intensywnie jego operami, przede wszystkim "Halką", "Strasznym dworem", a jest bardzo dużo jego utworów, które zasługują na przypomnienie - podkreślała Jolanta Pszczółkowska-Pawlik.

Jak mówił Łukasz Krupiński - pianista, który wystąpi 8 marca w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica - w programie koncertu znajdą się nie tylko dzieła patrona festiwalu, ale i, zważywszy na Rok Beethovenowski, "Sonata patetyczna" Ludwiga van Beethovena.

- Zaprosiłam na ten koncert również moje wspaniałe koleżanki z Ravel Piano Duo, które nagrały utwory Moniuszki na płycie "Kalejdoskop nr 3". Podziwiam ich pracę, jeśli chodzi o popularyzację polskiej muzyki w wersjach na cztery ręce, dwa fortepiany. Ten wyjątkowy projekt będziemy tworzyć bez śpiewaków, którzy byli na ośmiu poprzednich koncertach. Warto przyjść i posłuchać Moniuszki fortepianowego - mówiła Jolanta Pszczółkowska-Pawlik.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Goście: Jolanta Pszczółkowska-Pawlik (dyrektor artystyczna Festiwalu "Moniuszko na Trakcie Królewskim"), Łukasz Krupiński (półfinalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, autor płyty "Espressione", która uzyskała nominację do International Classical Music Awards) 

Data emisji: 6.03.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Dzień Kobiet z orkiestrą Amadeus

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 16:44
W niedzielę 11 marca w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wystąpią Krzysztof i Jakub Jakowiczowie oraz Inés Issel Burzyńska. Podczas koncertu z okazji Dnia Kobiet będzie im towarzyszyć Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. 
rozwiń zwiń