REKLAMA

Julia Kociuban: powinniśmy się chwalić polską muzyką

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:50
- Wybór utworów był dość oczywisty, ponieważ chcieliśmy nagrać coś, co dołożyłoby cegiełkę do promowania muzyki polskiej, ale też promowania tych utworów, które są zapomniane lub rzadko wykonywane - mówiła pianistka o płycie "Tansman. Bacewicz. Piano concerts", która była nominowana do nagrody Fryderyki – Album roku Muzyka Koncertująca.
Audio
  • Julia Kociuban o płycie "Tansman. Bacewicz. Piano concerts" (Poranek Dwójki)
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: Mat. promocyjne

Na płycie Julii Kociuban znalazły się Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz oraz I Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana. - Nasz album jest fonograficzną premierą koncertu Tansmana. Wcześniej nie został wydany na płycie, a przypomnę, że został napisany w 1925 roku, więc minęło trochę czasu. Cieszę się, że nasza płyta jest tą, która zapisze się na kartach historii - opowiadała pianistka. Dodała, że wybór Grażyny Bacewicz był "prezentem, żeby uczcić kompozytorkę". - Wydaliśmy płytę w 2019 roku, a wtedy obchodziliśmy 110. rocznicę jej urodzin oraz 50. rocznicę śmierci.

Julia Kociuban podkreśliła, że od początku swojej kariery muzycznej stara się propagować polskich kompozytorów. - Kiedy wyjeżdżam na koncert, albo nawet gram go u nas w kraju, to zawsze staram się przemycać mniej znaną, polską muzykę. Moim zdaniem jest to coś, czym powinniśmy się chwalić - zaznaczyła.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Julia Kociuban (pianistka)

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Tadeusz Strugała: robię resúmé życia

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 10:36
- Byłem dyrygentem, który nie tylko dyrygował. Organizowałem, przewodniczyłem, pełniłem różnego rodzaju funkcje - przyznaje wybitny dyrygent, który obchodzi jubileusz 80. urodzin i 60. lecia pracy artystycznej.
rozwiń zwiń