Lora Szafran: jazz to wolność śpiewania

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 11:39
- Każdy ma swoją definicję jazzu. Dla mnie to rodzaj wolności, że ja mogę w swój sposób śpiewać różne style - mówiła w Dwójce, w Międzynarodowym Dniu Jazzu, Lora Szafran, jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych.
Audio
  • Międzynarodowy Dzień Jazzu. Rozmowa z Lorą Szafran (Poranek Dwójki)
Lora Szafran
Lora SzafranFoto: J. Konecki/PR

shutterstock_piano_jazz1200.jpg
Rozmowy improwizowane

Jak wspominała Lora Szafran, gdy usłyszała, jako nastolatka, "pierwsze dźwięki jazzujące", bardzo to ją zafascynowało. - Chodziłam do szkoły muzycznej, miałam nauczycieli, którzy też lubili jazz, inspirował mnie śpiew - opowiadała wokalistka.

W swojej wieloletniej, nieustającej karierze Lora Szafran koncertowała na światowych scenach, zawsze idąc pod prąd modzie. Współpracowała z największymi artystami jazzowymi, m.in. z Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Jagodzińskim, Włodzimierzem Nahorym. Specjalnie dla niej muzykę skomponował m.in. Michał Urbaniak. W Dwójce wspominała swoją współpracę m.in. z saksofonistą Januszem Muniakiem. - Jedyną płytą, którą nam się udało nagrać, jest "Droga do Ciebie". Gdyby nie on, ta płyta nie miałaby takiego waloru jazzowego i artystycznego.

Lora Szafran śpiewa Leonarda Cohena:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Lora Szafran (wokalistka jazzowa)

Data emisji: 30.04.2020

Godzina emisji: 9.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rahsaan Roland Kirk. Jazzowy awangardzista

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 07:00
W "Nokturnie" - muzyka Rahsaana Rolanda Kirka. Zapomniany gigant jazzu o swej twórczości mawiał "czarna muzyka klasyczna" i pod tym szyldem łączył brzmienia Nowego Orleanu, tradycje Ellingtona, Coltrane'a, funk i abstrakcyjne kolaże dźwiękowe. Ale przede wszystkim nasycał swą muzykę światłem i radością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazzujący Wschód

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 19:52
Z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu - spora dawka muzyki jazzowej pojawiła się także w Nokturnie. Wybór był nieoczywisty.
rozwiń zwiń