REKLAMA

Dorota Kozińska: Festiwal Wagnerowski w Bayreuth to legenda operomanów

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 12:47
- Na tym festiwalu, jak w soczewce skupiają się wszystkie problemy świata operowego i chociażby z tego punktu widzenia warto go bacznie obserwować - mówiła w Dwójce krytyk muzyczna i operowa.
Audio
  • Dorota Kozińska o trudnej sytuacji Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth (Poranek Dwójki)
Teatr słynnego niemieckiego kompozytora Richarda Wagnera w Bayreuth
Teatr słynnego niemieckiego kompozytora Richarda Wagnera w BayreuthFoto: shutterstock/Likee68

Tegoroczny Festiwal w Bayreuth jako jeden z pierwszych został odwołany (ze względu na specyfikę miejsca próby artystów  powinny zacząć się kilka miesięcy przed imprezą, czyli już w kwietniu). Nie odbędzie się też wielkie wydarzenie, jakim miała być premiera największego dzieła Richarda Wagnera - "Pierścienia Nibelunga". W tym tygodniu podano natomiast niespodziewaną wiadomość o ustąpieniu ze stanowiska dyrektora Festiwalu Kathariny Wagner. Rezygnacja prawnuczki kompozytora niesie za sobą wiele komplikacji związanych z wyborem nowego dyrektora Festiwalu w Bayreuth i zarządzaniem Fundacją im. Ryszarda Wagnera.

Jak zaznaczyła Dorota Kozińska, kryzys słynnego festiwalu operowego zaczął się jeszcze przed wybuchem pandemii. - W tym roku Bayreuth dotknęła cała seria nieszczęść, a decyzję o odwołaniu festiwalu podjęto ostatecznie nie teraz, lecz kilka tygodni temu, kiedy powinny się zacząć próby. Ze względu na specyficzną akustykę tego teatru, próby są prowadzone znacznie dłużej, niż w innych teatrach operowych, dlatego ta decyzja była nieunikniona.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Dorota Kozińska (krytyk teatralny i operowy)

Data emisji: 30.04.2020

Godzina emisji: 9.10