Powstanie wystawa

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 21:17
W czwartkowym "Poranku" m.in. o nieznanych fotografiach powstańczej Warszawy.
Audio

W czwartek w "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy na wystawę niepublikowanych zdjęć z Powstania Warszawskiego przedstawiających sceny z walk na Politechnice Warszawskiej. Wystawę tworzą dwa odkryte po latach zespoły zbiorów zdjęć autorstwa anonimowych powstańczych fotografów. Pierwszy poświęcony jest obronie ulicy Lwowskiej oraz gmachu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Drugi ukazuje uczestników i miejsca walk powstańczych w najbliższej okolicy terenu głównego Politechniki Warszawskiej, od strony ulicy Koszykowej i Piusa XI. Fotografie przedstawiają żołnierzy różnych pododdziałów 3. Batalionu Pancernego "Golski". Stanowią bezcenny dokument odtwarzający fragment historii Warszawy i Politechniki Warszawskiej. O ekspozycji opowiadał Aleksander Rostocki z Korporacji Sarmatia, która zorganizowała tę wystawę wspólnie z Muzeum Politechniki Warszawskiej.

Zapraszaliśmy również na Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym i Janowcu. Tegoroczna impreza odbywać się będzie pod hasłem "Inny Świat" i potrwa do 8 sierpnia. W ciągu dziewięciu festiwalowych dni będą miały miejsce liczne pokazy filmów, a także spotkania z ich twórcami. O imprezie opowiadała dyrektor artystyczny festiwalu - Grażyna Torbicka.

Poza tym w Poranku: "Słowo na dzień " i refleksje biblijne ojca Jarosława Kuffla. Będzie też "Kalendarium", "Dwa słowa o języku", wiadomości kulturalne, przegląd prasy. Nie zabraknie również płyty tygodnia – tym razem pianista Jean-Yves Thibaudet z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej w Baltimore pod dyrekcją Marin Alsop gra Koncert fortepianowy i Błękitną Rapsodię George'a Gershwina.

Zaprasza Marcin Pesta

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

29 lipca (czwartek), godz. 6:00

Czytaj także

O Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2009 07:36
Władysław Bartoszewski zaprezentował swoją najnowszą książkę o Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Twoja klisza z Powstania”

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2009 00:42
„Twoja klisza z Powstania” to połączenie gry miejskiej i fotografii. W niekonwencjonalny i atrakcyjny sposób przybliżamy powstańczą rzeczywistość. 8 sierpnia o 12.00 w centrum Warszawy, już po raz trzeci, rozpocznie się wielkie widowisko.
rozwiń zwiń